Strona główna Nowa Sucha Mali naukowcy zrealizowali projekt

Mali naukowcy zrealizowali projekt

376
0
PODZIEL SIĘ

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kurdwanowie mieli okazję uczestniczyć w projekcie edukacyjnym zorganizowanym przez Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, jako jedna z sześciu wybranych szkół z kilkudziesięciu zgłoszonych.

To, jak zaznacza Jolanta Buczyńska, dyrektor SP w Kurdwanowie, była dla uczniów wielka naukowa przygoda.

Uczestnicy projektu „Mazowsze pracowali wspólnie z naukowcami uniwersyteckimi, uczestnicząc w warsztatach terenowych i seminariach. Następnie pod ich kierunkiem podsumowywali swój dorobek w czasie szkolenia.

­– Nasi uczniowie pod kierunkiem pracowników naukowych z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego – doktor Bożeny Kicińskiej, kierownika Pracowni Edukacji Geograficznej, doktor Katarzyny Greń, geomorfologa, doktor Magdaleny Fuhrmann, geografa społeczno – ekonomicznego, dr Ewy Malinowskiej, geoekologa doktor Jarosława Suchożebrskiego, hydrologa, przeprowadzali badania na polach w Kurdwanowie, w dolinie Rawki – w sąsiedztwie Bud Grabskich i w Puszczy Bolimowskiej – mówi dyrektor szkoły.

W czasie wyjazdu w teren uczniowie nie tylko badali elementy środowiska naturalnego, takie jak gleba, woda, czy drzewostan, ale także analizowali wpływ przyrody na człowieka. Zobaczyli na przykładzie, jak wygląda rewitalizacja centrum Żyrardowa, poznali historię i zagospodarowanie pałacu i parku w Radziejowicach, oraz przyjrzeli się planom rewitalizacji pałacu Sobańskich w Guzowie. Cały cykl trwał około miesiąca. Podsumowanie wyników nastąpiło 25 października w budynku szkoły w trakcie seminarium.

­– Uczestnicy projektu musieli wykazać się wiedzą zdobytą podczas badań. Przygotowali prezentacje, makietę, quiz, plakat i analizę składu gleby. Seminarium miało usystematyzować zdobytą przez uczniów wiedzę i zwrócić uwagę na cechy środowiska przyrodniczego i społeczno – kulturowego terenu bliskiego im, określanego jako lokalna Ojczyzna. Pracownicy naukowi zaskarbili sobie naszą sympatię fachowości i wspaniałemu podejściu do młodych uczestników projektu. Zaprosili nas także do swojej uczelni i skorzystania z jej laboratoriów – dodaje na koniec Jolanta Buczyńska.

Na projekcie skorzystali nie tylko sami uczniowie, którzy dostali certyfikaty poświadczające nabyte przez nich kompetencje, ale też szkolna biblioteka, która wzbogaciła się o kilkanaście cennych książek poświęconych tematyce ekologiczno – przyrodniczej regionu.

oprac. BN

Fot. SP Kurdwanów