Strona główna Chodaków Koniec kałuż w Chodakowie

Koniec kałuż w Chodakowie

523
0
PODZIEL SIĘ

W przyszłym roku mieszkańców Chodakowa czekają kolejne utrudnienia komunikacyjne. Jednak tym razem nie będą one spowodowane remontem ulicy, ale budową tak oczekiwanej sieci kanalizacji deszczowej.

Znane są już wstępne wyniki przetargu dotyczącego wyłonienia firmy, która na zlecenie miejskiego samorządu dokona modernizacji i rozbudowy istniejącej sieci kanalizacji deszczowej w Chodakowie oraz wybuduje zbiornik retencyjny gromadzący deszczówkę. Jak wynika z naszych informacji, na przetarg wpłynęły trzy oferty. Najkorzystniejszą pod względem finansowym okazała się ta złożona przez Przedsiębiorstwo Budowlano – Produkcyjne „Trakt” z Kutna i opiewająca na 2 458 770 złotych. Teraz zostanie ona sprawdzona pod względem zgodności z warunkami zamówienia.

Jeżeli oferta okaże się prawidłowa, to już przy realizacji pierwszego etapu projektu miejski samorząd zaoszczędzi prawie milion złotych. Przypomnijmy, że w budżecie miasta na ten etap prac przeznaczono 3 419 517 złotych. W sumie cały, unikalny w skali kraju, projekt dotyczący zagospodarowania wód opadowych na terenie Sochaczewa ma kosztować około 14 milionów złotych, z czego 9 856 200 złotych będzie pochodziło z dotacji, jaką miasto otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pierwszy etap realizacji projektu rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa do końca września 2020 roku. W tym czasie powstanie zamknięty zbiornik zbierający wody opadowe i roztopowe płynące rozbudowaną i wyremontowaną kanalizacją deszczową w ulicach Parkowej, Ogrodowej, Topolowej i Grunwaldzkiej.

W przypadku Chodakowa zbiornik retencyjny podobny do tego, który ma powstać na terenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji przy Płockiej, zostanie usytuowany przy ulicy Grunwaldzkiej. Będzie on mógł zgromadzić wodę, która zostanie do niego dostarczona nową kanalizacją deszczową o długości jednego kilometra z ulic: Parkowej, Grunwaldzkiej, Ogrodowej, Topolowej oraz z terenu byłego Chemitexu. To właśnie z niego w czasie suszy będzie pobierana woda do podlewania między innymi miejskich parków. Warto wspomnieć o tym, że do podlewania chociażby Parku Chopina, Parku Garbolewskiego oraz zielonej kurtyny przy ul. Olimpijskiej potrzeba jednorazowo 212 400 litów wody, która pobierana jest obecnie z sieci wodociągowej.

Natomiast w drugim etapie, który także zostanie zakończony w przyszłym roku, podobna sieć zostanie wybudowana w rejonie ulic Płockiej i Łowickiej, a jej integralną częścią będzie olbrzymi zbiornik retencyjny wybudowany przy ulicy Płockiej. Z kolei w trzecim etapie zostanie wybudowana sieć odwadniająca na terenie Chemitexu oraz zostaną utwardzone znajdujące się tam ulice.

Dodajmy, że w ramach projektu miasto ogłosiło również przetarg dotyczący zakupu specjalistycznego samochodu do podlewania zieleni. Obecnie złożone oferty są sprawdzane pod kątem zgodności z warunkami zamówienia.

Jerzy Szostak

fot.archiwum