Strona główna Żelazowa Wola KONCERT W SALONIE CHOPINA

KONCERT W SALONIE CHOPINA

353
0
PODZIEL SIĘ

Zapraszamy do Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli 22 listopada o godzinie 14.00 na koncert kameralny zespołu Arte dei Suonatori „W XIX-wiecznym salonie”. Orkiestra przeniesie nas do początków doby romantyzmu, kiedy wieczory muzyczne były powszechną formą spędzania wolnego czasu.

Usłyszymy wykonane na instrumentach historycznych kompozycje: Fantazję na fortepian F-dur Marii Szymanowskiej – pianistki, która odniosła sukces w Europie i otworzyła słynny salon w Petersburgu, Kwartet fortepianowy g-moll Józefa Elsnera, zapamiętanego przez historię nauczyciela Chopina, ale także wybitnego twórcy życia muzycznego w Warszawie, dyrektora Teatru Narodowego, autora oper, symfonii, mszy i muzyki kameralnej. Wydarzenie uzupełni prosta melodia stanowiąca echo wczesnego romantyzmu, Largo z pochodzącej z dojrzałego okresu twórczości Chopina Sonaty g-moll op. 65 na wiolonczelę i fortepian. Zwieńczeniem uczty muzycznej będzie wysłuchanie Kwartetu fortepianowego g-moll KV478 Wolfganga Amadeusza Mozarta, arcydzieła kameralnego, bogatego w rozmaite myśli muzyczne, od lirycznych i śpiewnych, poprzez dramatyczne, na popisowych skończywszy.

O godzinie 12.00 zespół Arte dei Suonatori wystąpi także z programem dla dzieci „Frycek idzie na koncert”. Dowiemy się, jakie są cechy muzyki kameralnej i jak fortepian, wiolonczela i skrzypce z epoki Chopina różnią się od współczesnych instrumentów? Czy ulubiony instrument Fryderyka miał przodków? Jakiej muzyki słuchał artysta i jaki rodzaj koncertów preferował jako wykonawca?

Koncert edukacyjny w Żelazowej Woli niczym wehikuł czasu przeniesie nas do salonu z początków XIX wieku, na którym mały Frycek występował jako małoletnie dziecko, a także zachwycał się muzyką swoich mistrzów oraz współczesnych sobie twórców. Dowiemy się, za co cenił Mozarta i z jakich części składa się jego Kwartet fortepianowy g-moll KV478. Przyjrzymy się kopii rękopisu utworu Mozarta, który Muzeum Chopina posiada w swoich zbiorach, oraz ustalimy, dlaczego autografy muzyczne to najcenniejsze skarby kolekcji. Usłyszymy utwory Marii Szymanowskiej, której rok obchodzimy, cenionej przez krytyków za “czarującą prostotę”, zestawiając jej twórczość z fragmentem dzieła Fryderyka. Opowiemy o środkach muzycznych, jakimi na salonach muzycznych zachwycali pianiści, w tym figuracjach czy śpiewnej kantylenie. Zapoznamy się z kilkoma technikami pianistycznymi oraz skalą wyrazową w muzyce Mozarta i Szymanowskiej. Koncertu wysłuchamy z… młodym Fryckiem!

Bilety w cenie 1 zł dostępne są na stronie biletowej NIFC oraz w kasach Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Parku w Żelazowej Woli. Serdecznie zapraszamy.

Aleksandra Świtka