Strona główna Edukacja Jubileusz Szkoły Muzycznej

Jubileusz Szkoły Muzycznej

468
0
PODZIEL SIĘ

W piątkowy wieczór, 15 listopada w sali koncertowej przy Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie odbył się uroczysty jubileusz 45-lecia działalności tej placówki.

Założycielem oraz pomysłodawcą utworzenia w Sochaczewie miejsca kształcenia w zakresie muzyki, był Mieczysław Nowacki. Został również jej pierwszym dyrektorem. Zaś sama szkoła od początku działa w pałacyku należącym niegdyś do rodziny Garbolewskich.

 – Mam ogromny zaszczyt być dyrektorem i gospodarzem tej uroczystości w roku obchodzenia przez szkołę 45-lecia działalności. Sama jestem absolwentką tej szkoły i związana jestem niemal od początku z jej działalnością. Z ogromnym sentymentem przypominam sobie jej twórcę oraz jej pedagogów – przypominała ze wzruszeniem Anna Wróblewska, dyrektor PSM w Sochaczewie.

W trakcie uroczystości dyrektor pokrótce przypomniała dzieje szkoły. Placówka została powołana 30 września 1974 roku przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, które wydało decyzję o utworzeniu Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia. Już sześć lat później, 1 września 1980 roku działalność rozpoczęła Szkoła Muzyczna II stopnia, dając tym samym możliwość kształcenia kolejnych, starszych klas młodzieży. Od początku szkoła kierował Mieczysław Nowacki. po nim, w 1991 roku stanowisko dyrektora objął Bernard Pacholski. Kolejnymi osobami na tym stanowisku dyrektora byli od 1996 roku Sławomir Jarosiński, od 2000 roku Joanna Niewiadomska-Kocik, a od 2014 roku Anna Wróblewska.

Początkowo PSM miało 12 nauczycieli i około 120 uczniów. Dziś to 40 pedagogów i ponad 300 uczniów. Działalność szkoły, to realizacja wielu programów, konkursów, chóry, zespoły i organizacja koncertów. Szkoła organizuje aż 8 konkursów muzycznych. Największy z nich o charakterze międzynarodowym, to Festiwal Pianistyczny Mazowsze Chopina, który odbywa się od blisko 30 lat. W sumie aż cztery konkursy organizowane przez Szkołę Muzyczną w Sochaczewie maja certyfikat Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przy okazji jubileuszu wręczone zostały podziękowania wszystkim pracownicom placówki – od pedagogów do pracowników administracyjnych. Wręczone zostały też nagrody przyznane przez szefa Centrum Edukacji Artystycznej. Szkoła podziękowała również osobom i organizacjom związanym z placówką, które ją wspierają w różny sposób. Prezentami i życzeniami dalszej tak owocnej obdarowali placówkę m.in. poseł Maciej Małecki, Adam Orliński – wiceszef sejmiku województwa mazowieckiego, Łukasz Gołębiowski – radny sejmiku, Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, Sylwester Kaczmarek, przewodniczący Rady Miasta, Jolanta Gonta – starosta powiatu sochaczewskiego oraz Mirosław Orliński – wójt gminy Sochaczew.

Niewielka sala koncertowa pękała w szwach. Przybyło na koncert wielu mieszkańców miasta, uczniowie, ich rodzice, absolwenci oraz członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół PSM i samorządowcy.

Po części oficjalnej zaprezentowany został krótki koncert wybranych solistów, orkiestry kameralnej szkoły oraz chóry. Finał był imponujący. Zagrane zostały i zaśpiewane przez wszystkich uczniów szkoły „Prząśniczki” Stanisława Moniuszki z racji obchodów 200-lecia urodzin kompozytora i Roku Moniuszkowskiego, a także motyw przewodni z serialu „Czterdziestolatek”.

Na koniec wszyscy obecnie zaproszeni zostali do spróbowania jubileuszowego tortu, który własnoręcznie pokroiła pani dyrektor szkoły.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNowe gminne strony
Następny artykułKronika kryminalna