Strona główna Kultura Jam session z Chaplinem

Jam session z Chaplinem

351
0
PODZIEL SIĘ

Kolejny Filmowy Jam Session w Sochaczewskim Centrum Kultury w Boryszewie zaprasza w najbliższą sobotę 23 listopada, to spotkanie z jedną z najznamienitszych komedii amerykańskich epoki kina niemego.

Tym razem zaprezentowana zostanie „Gorączka złota” w reżyserii Charliego Chaplina, który też w tym filmie zagrał główną rolę. Oprawę muzyczną do filmu, grając na żywo, zapewnią sochaczewscy muzycy pod kierunkiem Gamida Ibadullayeva.

„Gorączka złota” to niema komedia filmowa wyprodukowana w 1925 roku. W filmie zaprezentowane zostały liczne i oryginalne gagi. To niemal uznane za kultowe sceny. Które na zawsze weszły do historii kina. Do dziś, mimo upływu lat i postępu technologicznego, film nadal bawi i śmieszy. Takie sceny, jak sen o balecie bułeczek, czy uczta zgłodniałych bohaterów, podczas której jedzą oni własne buty, nadal są zabawne i wywołują salwy śmiechu na widowni. Choć Charlie Chaplin zrealizował wiele komedii ze sobą w roli głównej, to „Gorączka złota” oceniana jest jako arcydzieło gatunku, które łączy w sobie komedię z historią miłosną.

Akcja filmu toczy się w 1898 roku podczas wielkiej gorączki złota w Klondike. Chaplin gra typową dla siebie postać trampa – włóczęgi, który poszukuje szczęścia w Klondike. Bohater filmu wyrusza na poszukiwanie złota.

Co może być zaskakujące dla miłośników kina, Chaplin nie tylko był autorem scenariusza, reżyserem i odtwórcą głównej roli, ale też producentem i montażystą filmu. W oryginale wykorzystano kompozycje Richarda Wagnera oraz część motywów muzycznych do filmu skomponowali Max Terr i Chaplin. Wskazuje to zatem na ogromny talent i wszechstronne umiejętności tego mistrza kina z początków kinematografii. Sylwetka trampa – włóczęgi wielokrotnie była wykorzystywana w późniejszych produkcjach chaplinowskich i do dziś jest symbolem rozpoznawczym tego artysty.

Seans w Klubie Kontrast w SCK w Boryszewie rozpocznie się o godzinie 19.00. Rezerwacje stolików telefonicznie w sekretariacie Centrum Kultury pod nr (46) 863-07-68.

BN