Strona główna Iłów Iłów świętował Niepodległość

Iłów świętował Niepodległość

390
0
PODZIEL SIĘ

Niezwykle uroczysty charakter miały tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Iłowie. W przeddzień Święta Niepodległości   odbyła się w Iłowie uroczystość z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po mszy świętej za Ojczyznę odprawionej w iłowskiej świątyni przez proboszcza parafii księdza Krzysztofa Boruckiego, rozpoczęły się uroczystości przy Kolumnie Niepodległości, posadowionej w roku ubiegłym na skwerze obok kościoła parafialnego.

Hołd pod Kolumną

Wartę Honorową przy Kolumnie Niepodległości pełnili żołnierze z Wojskowej Akademii Technicznej z Warszawy. Obecne były Poczty Sztandarowe Wojskowej Akademii Technicznej, Szkoły Podstawowej w Iłowie, Koła Łowieckiego Żbik w Iłowie, OSP Iłów, Giżyce, Słubice oraz Solidarności Rolników Ziemi Płockiej.

Uroczystość otworzył Mariusz Ambroziak, witając zgromadzonych uczestników. Po odegraniu Hymnu Państwowego i modlitwie prowadzonej przez księdza proboszcza Krzysztofa Boruckiego, odbył się Apel Poległych prowadzony przez Andrzeja Ciołkowskiego i Sławomira Ambroziaka. Kolejnym punktem uroczystości było składanie kwiatów przed Kolumną Niepodległości. Wieńce składali: generał Tadeusz Szczurek – komendant WAT, Jan Paweł Kraśniewski – wójt gminy Iłów wraz z Katarzyną Michalską, sekretarzem gminy i przedstawicielami Rady Gminy. Wieńce złożyli też przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej wraz z posłem Jackiem Ozdobą, przedstawiciele Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej, dyrektorzy szkół z terenu gminy Iłów, członkowie Klubu Motocyklowego Ajoła z Iłowa, Ewa i Włodzimierz Olewnikowie oraz Ewa Grzywacz z harcerkami z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Załuskowa.

Pieśń o Niepodległej

Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do auli Szkoły Podstawowej, gdzie organizatorzy zaprosili do uczestnictwa w drugiej części wieczoru patriotycznego. W tej części uroczystości wręczono pamiątkowe medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości dla osób, które aktywnie przez wiele lat włączały się w działania realizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Wśród wyróżnionych osób znaleźli się między innymi: Gabriel Janowski, Adam Papierowski, Renata Majewska i Ewa Grzywacz.

Kolejnym punktem uroczystości był koncert w wykonaniu śpiewającej rodziny Kaczmarków. Ich występ był prawdziwą ucztą duchową. Wspaniałe głosy, elegancja i szyk – to atuty tego zespołu. Najbardziej za serce chwyciła pieśń z repertuaru Bernarda Ładysza „Moja matko, ja wiem”, którą wykonali bracia Wojciech i Adam Kaczmarek. Owacja na stojąco i bisy były potwierdzeniem talentu i wysokiej klasy wykonawców prezentowanych utworów.

Pamięci Prezydenta

W uroczystościach patriotycznych był również akcent związany z postacią śp. Prezydenta EP Ryszarda Kaczorowskiego. Organizatorzy zapoczątkowali inicjatywę obywatelską dotyczącą zbierania podpisów pod wnioskiem do Rady Gminy Iłów o nadanie tytułu Honorowego Obywatela Gminy Iłów Prezydentowi Ryszardowi Kaczorowskiemu w uznaniu jego zasług dla niepodległej i suwerennej Polski oraz w podziękowaniu za kilkakrotne przybycie do Iłowa, m.in. na inaugurację Roku Jubileuszu 500-lecia Nadania Praw Miejskich dla Iłowa w 2006 roku. Wniosek o nadanie tego zaszczytnego tytułu przekazano na ręce Doroty Bernat – wiceprzewodniczącej Rady Gminy w Iłowie.

Dla uczestników wieczoru słodki poczęstunek przygotowały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Iłów.

Organizatorzy, którymi byli Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej oraz Mazowiecka Wspólnota Samorządowa, serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom uroczystości, organizowanej w Iłowie już po raz czternasty.

Wanda Dragan

Fot. MWS

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOddychać Maryją
Następny artykułNa ratunek Mai