Strona główna Powiat Gminy walczyły na projekty

Gminy walczyły na projekty

427
0
PODZIEL SIĘ

Do ostatnich chwil trwała zacięta walka o głosy mieszkańców gmin na realizację pomysłów w ramach Powiatowego Budżetu Obywatelskiego. Nie wszystkim się udało, ale ci którzy uzyskali dofinansowanie, mogą mówić o wielkim sukcesie. Projekty będą realizowane w 2020 roku. Do rozdysponowania było około miliona złotych, w tym na tzw. projekty twarde 800 tysięcy złotych, a reszta na pozostałe propozycje.

Gminą, która przebiła wszystkich i jest największym wygranym, jest Brochów. Startowała z dwoma projektami i uzyskała największą liczbę głosów.

­– Udało się nam i świętujemy nasz sukces. Oba zgłoszone nasze projekty zostaną zrealizowane w ramach Powiatowego Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku. Zarówno kino letnie, jak i powiatowa strefa sportu, czyli siłownia zewnętrzna. Dziękujemy tym wszystkim, którzy oddając swój głos, przyczynili się do tego sukcesu – wspomniał Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.

Walczyli o każdy głos

Mieszkańcy całego powiatu mocno zaangażowali się w rywalizację. Głosy można było oddać za pomocą ankiety i tylko raz na dwa projekty – jeden tzw. miękki i jeden twardy. Pierwszy miał charakter głównie związany z kulturą. Natomiast drugi, to głównie inwestycyjny. W akcję również mocno włączyli się wójtowie gmin, i to, jak się okazało, przyniosło wymierny efekt.

­– Walczyliśmy dosłownie o każdy głos. Promowaliśmy wszędzie, jak się da, Budżet Obywatelski. Na każdym zebraniu, na spotkaniach, imprezach rozdawaliśmy ankiety. To radość, że mieszkańcy gminy Brochów tak się zaangażowali i wywalczyli dla nas sukces – wspomniała Wioletta Dobrowolska, sekretarz gminy Brochów.

Na kino letnie oddano ponad 7,5 tys. głosów. Pomysł będzie zrealizowany w czasie wakacji w 2020 roku za około 48 tysięcy złotych. Z kolei drugi wniosek złożony w projektach twardych – powiatowa strefa sportu, czyli siłownie zewnętrzne w powiecie sochaczewskim – zyskał ponad 1,8 tysiąca głosów. Tu szacowany koszt projektu – 399 812 złotych.

Równie aktywnie co Piotr Szymański, zaangażowali się wójtowie gminy Iłów – Jan Paweł Kraśniewski, Rybno – Damian Jaworski i Młodzieszyn – Monika Pietrzyk. Oni również pracowali na wynik i też mogą osiągnięty efekt uznać za udany. Walczyli o głosy do ostatniego dnia.

– Wśród wybranych projektów Powiatowego Budżetu Obywatelskiego jednym ze zwycięzców jest rajd rowerowy śladami kultury ewangelickiej, zgłoszony przez Małgorzatę Kunz, a stworzony we współpracy z Jolantą Kraśniewską i Pauliną Szczesną. Szacunkowy koszt projektu to 40 tysięcy złotych – mówi wójt gminy Iłów.

Gminie Iłów nie udało się uzyskać odpowiedniej liczny punktów do realizacji pozostałych wniosków, choć te były równie ciekawe, jak np. Rok 2020 rokiem Bitwy Warszawskiej, czy na przebudowę drogi w Miękinkach. Jednak Jan Paweł Kraśniewski zaznaczył, że jeśli nie uda się zdobyć 800 tys. złotych na remont tej drogi, to będzie składał aplikacje w innych programach. Szerzej na ten temat na stronie 12.

Edukacja wygrała

Gmina Rybno co prawda nie zyskała 800 tysięcy złotych na remonty dróg powiatowych w gminie, ale udało się jej zdobyć fundusze na „Język angielski dla każdego”. Projekt ten oszacowany jest na 50 tysięcy   złotych.

– To dla nas bardzo ważny projekt, gdyż zwykle na takie pomysły trudno zdobyć fundusze – wspomniał niedawno Damian Jaworski.

Również projekt „Z językiem angielskim bliżej Europy” za podobną kwotę, czyli 50 tysięcy złotych, wygrał Gminny Ośrodek Kultury w Młodzieszynie. W obu projektach zajęcia adresowane będą do wszystkich grup wiekowych.

Gmina Młodzieszyn również starała się o 800 tysięcy złotych na przebudowę drogi powiatowej – na odcinku Stare Budy – Młodzieszyn. I podobnie bez sukcesu. Jednak zarówno wójt Rybna, jak i Młodzieszyna, podejmą dalsze starania o dotacje na remonty swoich dróg.

W sumie złożono ponad 20 tysięcy ankiet do głosowania. Tylko 12 procent głosów uznano za nieważne. To te, gdzie nieprawidłowo wybrano, czyli więcej niż jeden projektów w jednym dziale. Unieważnione zostały głosy oddane przez nie mieszkańców powiatu lub złożenie kilku ankiet przez jedną osobę. Głos można było oddać tylko jeden raz. Większość głosowała tradycyjnie, poprzez papierowe ankiety.

Bogumiła Nowak

Fot. UG. Brochów

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRodziny szukają poległych
Następny artykułBędzie andrzejkowo