Strona główna Teresin Filmowy finał

Filmowy finał

311
0
PODZIEL SIĘ

To była typowo filmowa sobota (23.11) w Teresinie. W sali kinowo-widowiskowej Dworca TO.Kultura wyświetlono wiele ciekawych etiud zrealizowanych przez mieszkańców nie tylko gminy Teresin. Najlepszych nagrodzono nagrodami. Tym samym zakończył się trwający od kilku miesięcy Projekt Filmowy „Bliżej Kina”, o którym wiele razy pisaliśmy.

Jego uczestnicy zaangażowani zostali do udziału w szkoleniach filmowych. Gdy te się zakończyły, nastał czas zajęć praktycznych z konkretnymi zadaniami. Przy pomocy telefonów komórkowych należało zrealizować własne etiudy filmowe.

Pierwszy krok

Do projektu zgłosiło się dziesięć grup. Przez etap szkoleń przeszło sześć i to one ostatecznie zaprezentowały swoje własne filmy podczas gali finałowej. Niektórzy zaskoczyli profesjonalizmem wykonania, inni scenariuszem, podejściem do tematów, czy wrażliwością. Co najważniejsze wszystkim udało się zrealizować swoje dzieła. Co prawda, często podkreślali, że zaprezentowane filmy nie są idealne, może nawet nieskończone. Ale mamy nadzieję, że jest to dla nich pierwszy krok do prawdziwej przygody z filmem – mówiła koordynatorka projektu Katarzyna Rospędowska z Teresińskiego Ośrodka Kultury.

Udział w finałowym spotkaniu wzięła również kadra szkoleniowa projektu. Nie zabrakło reżysera Jarosława Banaszka, dokumentalisty Cezarego Ciszewskiego oraz montażysty Pawła Sitkiewicza. Wspólnie analizowali stworzone dzieła, oceniali poszczególne filmy.

Wszystkie są bardzo dobre, widać w nich sporą pracę i co ważne, wyjątkową kreatywność twórców – przyznali zgodnie.

Niebawem w sieci

Autorzy prac otrzymali w nagrodę m.in. drony, kamery sportowe czy mikrofony. Swojego filmowego faworyta miała też zgromadzona publiczność. Jej wyróżnienie powędrowało do autorów projektu Zespołu Filmowego Eksperymentalni za film „Człowiek i pies”.

Warto też wspomnieć, że ekipy zaprezentowały również swoje dokumenty z tegorocznych Dni Kukurydzy, które odbyły się w Skrzelewie. To właśnie ta impreza spontanicznie stała się poligonem doświadczalnym podczas warsztatów z dokumentu – dodaje Katarzyna Rospędowska.

Na zakończenie gali był też akcent muzyczny. Na scenie wystąpił zespół FaDUR9, zresztą którego członkowie również byli uczestnikami „Bliżej Kina”. Jak zaznacza koordynatorka projektu, wszystkie etiudy filmowe będzie można niebawem zobaczyć na kanale YouTube Teresińskiego Ośrodka Kultury.

Przypomnijmy, zadanie „Bliżej kina” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej mające na celu realizację projektu grantowego pn. „Aktywnie z LGD”.

Marcin Odolczyk