Strona główna Iłów Edukacja przeciwpowodziowa

Edukacja przeciwpowodziowa

308
0
PODZIEL SIĘ

 W Szkole Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym zakończył się właśnie nietypowy projekt, który został realizowany na zlecenie Wojewody Mazowieckiego, a dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. To „Edukacja przeciwpowodziowa dzieci i młodzieży  w 2019 roku”. Wzięło w tym projekcie udział 40 uczniów z klas drugich i trzecich.

Zajęcia obejmowały pięć lekcji tematycznych. Zapoznawano dzieci z różnymi rodzajami powodzi, ich przyczynami i skutkami. Uczyły się odpowiednio zabezpieczać mienie, np. układając worki z piaskiem. W szkoleniu tym przewidziano też to, jak nauczyć najmłodszych wzywać odpowiednie służby. Dzieci dowiedziały się, jak przygotować się do ewakuacji  i co należy wykonać i kogo wywieźć w pierwszej kolejności. Poznały też zasady bezpieczeństwa nad wodą i bezpiecznego korzystania z kąpielisk. Dodatkowo dzieci uczyły się przygotowywać i obsługiwać sprzęt pływający, np. ponton, zakładanie kapoków, rzucanie koła ratunkowego i rzutki.

­– To były bardzo ciekawe i pożyteczne zajęcia. Dodatkowo prowadzone bardzo profesjonalnie przez strażaka starszego aspiranta Bartłomieja Trzaskomę. Uczestniczące w projekcie dzieci otrzymały upominkowy zestaw bezpieczeństwa, a w nim dyplom ukończenia szkolenia, Rodzinny Plan Powodziowy, kartę bezpieczeństwa I.C.E., trzy odblaski i dwie opaski odblaskowe ­– mówi Andrzej Grabarek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie Starym.

oprac. BN

fot.pixabay