Strona główna Kultura Chopinowskie inspiracje w obrazach

Chopinowskie inspiracje w obrazach

280
0
PODZIEL SIĘ

To już kolejna wystawa Barbary Jachimowicz w tym roku poświęcona Fryderykowi Chopinowi i jego związkach z ziemią sochaczewską. W Klubie Nauczyciela w Sochaczewskim Centrum Kultury przy ul. Ryszarda Kaczorowskiego w środę, 20 listopada odbył się wernisaż wystawy malarstwa tej artystki „Chopin na Mazowszu”.

– To nie jest pierwsza moja wystawa, w której zainspirowana jestem postacią Fryderyka Chopina, jego twórczością i miejscami, w których przebywał. Stworzyłam bardzo wiele prac o tej tematyce. Wiele z nich to obrazy poświęcone Żelazowej Woli, miejscu jego urodzenia i wczesnego dzieciństwa. Są też obrazy przedstawiające Sanniki, Brochów, Sochaczew i wiele pejzaży mazowieckich. Dla mnie inspiracją jest też sama muzyka Fryderyka Chopina. Często maluję te prace o tematyce związanej z Chopinem, słuchając właśnie jego utworów – wspomniała tuż przed wystawą Barbara Jachimowicz, sochaczewska malarka.

W tym roku to jej druga wystawa o tematyce chopinowskiej, jakby kontynuacja tej pierwszej ekspozycji, która odbyła się niedawno w Galerii Trakt w Chodakowie. Obecna wystawa prac malarki w większym zakresie adresowana jest do dzieci.

Podczas wernisażu Barbara Jachimowicz przybliżyła szczególnie najmłodszym okoliczności powstania poszczególnych obrazów oraz wygłosiła prelekcję na temat „Chopin na Mazowszu”, pełną ciekawostek z życia genialnego kompozytora. Opowiadała licznie zgromadzonej młodej publiczności o twórczości Chopina. Wśród prezentowanych przez nią prac jest jedna z kopii przedstawiających dorosłego Fryderyka Chopina z czasów paryskich. Są też różne ujęcia dworku w Żelazowej Woli, o różnych porach roku. To zresztą ulubiony temat artystki. Barbara Jachimowicz stworzyła ogromną ilość prac przedstawiających Żelazową Wolę w różnych ujęciach. Lubi to miejsce i fascynuje ją ono swym klimatem i kolorystyką o każdej porze roku oraz dnia i nocy

W części artystycznej wernisażu tradycyjnie wystąpiły dzieci z grupy wokalnej prowadzonej przez Piotra Milczarka, instruktora Sochaczewskiego Centrum Kultury. Zaprezentowały popularne piosenki z repertuaru znanych gwiazd, nie tylko dziecięcej muzyki.

BN

Fot. Iza Strzelecka (SCK)