Strona główna Sochaczew miasto Bezpieczna droga do domu

Bezpieczna droga do domu

426
0
PODZIEL SIĘ

Zakończona została budowa chodnika wzdłuż ulicy Wyszogrodzkiej. Bezpieczna droga dla pieszych powstała na odcinku 1714 metrów od skrzyżowania z ulicą Powstańców Warszawy do granic miasta.

Koszt inwestycji, o realizację której mieszkańcy posesji przy Wyszogrodzkiej walczyli od kilku lat, wyniósł prawie 1,2 miliona złotych. Za tę kwotę powstał chodnik przyległy do jezdni o szerokości 2 metrów, wraz z wjazdami. Przebudowane zostały również istniejące rowy oraz wybudowane będą nowe, w miejscu gdzie ich nie ma. Wykonany został także system wpustów pod jezdnią i pod chodnikiem, aby woda nie zbierała się na asfalcie lecz swobodnie spływała w kierunku skarpy. Natomiast na samej skarpie Bzury, w rejonie osiedla Korczaka ustawiono nową barierę energochłonną, a chodnik od skarpy został oddzielony prawie półkilometrową barierą ochronną.

Przypomnijmy, że sprawa budowy chodnika zaczęła się w 2016 roku, w momencie finalizowania budowy ronda i remontu fragmentu ulicy Wyszogrodzkiej. Mieszkańcy posesji położonych przy ulicy sądzili, że brakujący odcinek chodnika w kierunku osiedla przy ulicy Korczaka zostanie wybudowany przy okazji modernizacji ulicy. Okazało się, że Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich nie otrzymał na ten cel środków. Tym samym jego budowa nie znalazła się w planie inwestycyjnym zarządcy drogi. Podobno argumentem przemawiającym przeciwko budowie bezpiecznego przejścia wzdłuż Wyszogrodzkiej był fakt, że ulica w tym miejscu ma szerokie pobocze i mieszkańcy mogą korzystać z niego bez problemu. Nikt nie pomyślał jednak, że jest to możliwe jedynie wtedy, gdy jest sucho. Natomiast gdy pada deszcz lub leży śnieg, mieszkańcy, w tym dzieci uczęszczające do chodakowskich szkół, zmuszeni są do chodzenia po jezdni.

Zdesperowani mieszkańcy zwrócili się o pomoc do Piotra Osieckiego, burmistrza Sochaczewa. Na jego reakcję nie musieli długo czekać. Już podczas pierwszego spotkania nie tylko poparł inicjatywę, ale zapewnił, że będzie w tej sprawie rozmawiał z szefostwem MZDW. Interwencja burmistrza okazała się skuteczna. W przesłanym do niego piśmie szefostwo Mazowieckiego Zarządu Dróg poinformowało, że jeżeli miejski samorząd wspomoże finansowo inwestycję, to MZDW przystąpi do jej realizacji. Władze miasta przystały na tę propozycję, zobowiązując się do pokrycia kosztów związanych z wykonaniem dokumentacji technicznej.

Jerzy Szostak

Fot.: Krzysztof   Owczarczyk