Strona główna Sochaczew gmina Będzie się działo na drogach

Będzie się działo na drogach

489
0
PODZIEL SIĘ

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy Sochaczew radni i sołtysi dowiedzieli się, że zakończyło się pięć gminnych przetargów i wyłonieni zostali wykonawcy do remontu i modernizacji dróg w Janaszówku, Kuznocinie Mokasie, odcinka Janówek Duranowski – Andrzejów Duranowski – Duranów – Sielice oraz w Kożuszkach Parceli. Zwłaszcza ta ostatnia droga jest inwestycją ogromnie wyczekiwaną przez mieszkańców.

Mnie jako mieszkankę Kożuszek, która ma dom w pobliżu tej drogi i często nią jeżdżę, cieszy, że w końcu nie będę się bać, że urwę sobie zawieszenie samochodu. To chyba najgorsza droga w naszej gminie, a śmiem nawet stwierdzić, że chyba też w powiecie sochaczewskim – stwierdza pani Izabela.

Wykonawcy wybrani

 Do przetargu na przebudowę drogi gminnej w Janaszówku stanęły dwie firmy – Rydmar z Młodzieszyna oraz Drog – Bet z Sochaczewa. Zaoferowały zbliżone do siebie ceny, jednak korzystniejszą ofertę złożyła Rydmar, która zaoferowała cenę 127 600 złotych. Do remontu jest 650 metrów, na których wykonana będzie warstwa z kruszywa wraz z zagęszczeniem oraz wiążąca z betonu asfaltowego.

Kolejną drogą gminną, która doczekała się remontu jest droga w Kuznocine, na którą gmina Sochaczew przeznaczy 138 tys. złotych. Odcinek jest krótszy niż w Janaszówku, bo ma tylko 400 metrów, ale za to jest tam większy zakres prac. W Kuznocinie trzeba bowiem wykonać wykopy, wzmocnić drogę tłuczniem betonowym i kruszywem. Poza wykonaniem nawierzchni z betonu asfaltowego, potrzebne są regulacje studzienek wodociągowych i nowe pobocza. W tym przetargu również prace wykona firma Rydmar, która dała dużo niższą ofertę niż firma z Mińska Mazowieckiego.

Następną drogą gminą będzie odcinek w Mokasie. To kolejna inwestycja wykonywana przez Rydmar. Koszt drogi to 126 tys. złotych za półkilometrowy odcinek. Na tej trasie wykonana zostanie podbudowa z kruszywa, pobocza oraz nawierzchnia z betonu asfaltowego.

Urząd Gminy w Sochaczewie podpisał też umowę na przebudowę drogi od Janówka Duranowskiego do Sielic. To czwarty, ostatni etap tej inwestycji. Koszt zadania zamknie się kwotą 349 tys. zł. Najkorzystniejszą ofertę złożyła firma Rydmar, która pokonała firmę z Sochaczewa i Milanówka, które dały ceny o około 100 tys. złotych wyższe.

 Najgorsza będzie lepsza

Znany jest także wykonawca przebudowy drogi w Kożuszkach Parcel, która wykonywana jest z funduszy gminnych przy wsparciu środków przekazanych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Za kwotę 898 tys. złotych remontu tej najgorszej w gminie drogi podejmie się firma Rydmar z Młodzieszyna, która również i tym razem okazała się najbardziej konkurencyjna w swojej ofercie.

Po sesji rady podpisujemy umowę. Będzie nieco zmieniony przebieg drogi w Kożuszkach. Czeka nas dużo pracy w związku z przebudową tego odcinka. Myślę, że na przełomie 2019 i 2020 roku uda się zakończyć to zadanie. Ta przebudowa to ważna inwestycja. Poprawi się jeden z najgorszych odcinków drogowych na terenie naszej gminy – mówił Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew podczas ostatniej sesji Rady Gminy.

Na razie zakończony został remont odcinka drogi w Kaźmierowie. Zadania przetargowe idą bardzo sprawnie, co w konsekwencji jest korzystne dla mieszkańców poszczególnych miejscowości i mogą korzystać z odnowionych i bezpieczniejszych dróg.

Drogi w Kożuszkach nie da się jednak w całości wykonać w tym roku, gdyż nie ze wszystkimi pracami wykonawca zdąży przed zimą. Z nastaniem śniegów i niskich temperatur remont zostanie zawieszony do wiosny. Podobnie w pozostałych czterech inwestycjach, gdzie część zadań trzeba będzie odłożyć do wiosny.

– Wytrzymaliśmy i wymęczyliśmy się tyle czasu, to i te kilka miesięcy damy radę. Najważniejsze, że w końcu sprawa ruszyła i droga w Kożuszkach będzie naprawiona – cieszy się jeden z mieszkańców Kożuszek Parceli.

Bogumiła Nowak

Fot. pixabay