Strona główna Edukacja Bajkowy dzień najmłodszych

Bajkowy dzień najmłodszych

287
0
PODZIEL SIĘ

Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek, przypadającego 5 listopada, wszyscy uczniowie Szkoły Podstawowej im Wojska Polskiego w Gizycach, poczynając od oddziału przedszkolnego, a kończąc na klasie ósmej, przebrali się za swoich ulubionych, bajkowych bohaterów. Na starszych uczniów czekała niespodzianka, ponieważ każdy uczeń, który przebrał się za postać z bajki, nie był tego dnia pytany.

Bajki i baśnie wywierają fantastyczny wpływ nie tylko na wyobraźnię młodego człowieka, jego ciekawość poznawczą, ale również na wrażliwość emocjonalną, chęć pokonywania własnych słabości, kształtują prawidłowe postawy społeczne, uczą wartości moralnych i estetycznych, budują poczucie własnej wartości. Jednym słowem – wzbogacają osobowość i charakter. Moc baśni jest tak silna, że nawet my, dorośli, pamiętamy je do dziś. Prawie każdy z nas, gdyby sięgnął pamięcią do dzieciństwa, utożsamiał się ze swoim bajkowym bohaterem. Dla nas, bajki są też swoistym łącznikiem pomiędzy pokoleniami. Bajka zacieśnia więzi rodzinne. Chętnie słuchamy baśni, ale też chętnie je opowiadamy ­- wspomniała Anna Karpińska, inicjator święta i wychowawca grupy przedszkolnej.

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek w szkole w Giżycach był nietypowy. Sala oddziału przedszkolnego zamieniła się w zaczarowaną krainę, w której nie zabrakło wróżek, księżniczek i super-bohaterów. Opowiadały o swoich ulubionych bajkach, a ulubione bajeczki czytała im wychowawczyni. Najmłodsze dzieci odwiedziła Baba-Jaga Gryzelda, w której postać wcieliła się wychowawczyni maluchów i uczyła dzieci dobrych manier oraz sprawdzała wiadomości na temat bajek i baśni poprzez konkursy, zagadki i quizy. Odbył się też konkurs plastyczny ,,Ulubiona postać z bajki”. Uczestnicy dostali upominki, dyplomy i odznaki.

W klasach I – III głównym punktem programu było spotkanie z ulubioną książką. Uczniowie prezentowali ją na forum i zachęcali do czytania, reklamując jej zalety. Były krzyżówki, zagadki, oraz gry i zabawy dydaktyczne, dzięki którym uczniowie rozpoznawali bohaterów lektur, poznawali ich przygody i omawiali ciekawe fragmenty. Prezentowali ulubionego bohatera oraz książkę, którą warto przeczytać. Najlepsi zostali wyróżnieni nagrodami.

Ważnym punktem programu było wspólne czytanie pod hasłem „Młodsi słuchają, jak starsi czytają”, które przygotowali uczniowie klas V – VIII. W szkolnej bibliotece wyeksponowano najnowsze pozycje książkowe, z baśniami i bajkami w roli głównej. Zwieńczeniem akcji był bal przy najpiękniejszych i najbardziej znanych piosenkach z bajek Disney’a.

Oprac. BN

Fot. SP GIżyce