Strona główna Sochaczew miasto Amfiteatr wychodzi z ziemi

Amfiteatr wychodzi z ziemi

513
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

Coraz szybszego tempa nabiera budowa nowego miejskiego amfiteatru. Wykonano już fundamenty i część ścian pod pierwszy z dwóch budynków, pomiędzy którymi powstanie scena.

Natomiast w tym tygodniu wykonawca inwestycji rozpoczął montaż zbrojenia pod drugi z budynków, który powstanie od strony ulicy Podzamcze. To właśnie na nich powstanie ścieżka spacerowa, która będzie jednocześnie dachem amfiteatru. Będzie nią można dojść bezpośrednio z ulicy Traugutta do nadrzecznych bulwarów.

Powstający na Podzamczu amfiteatr będzie jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów nie tylko na Mazowszu, ale i w Polsce. Jego projektant, którym jest czołowe europejskie biuro architektoniczne – Heinle, Wischer und Partner Architekci zaprojektował go tak, aby nie tylko wkomponowywał się w otoczenie, ale przede wszystkim, w przeciwieństwie do istniejącej muszli, nie przesłaniał widoku na zamek osobom siedzącym na widowni. Obiekt zostanie wpisany w otoczenie zamku nie tylko poprzez półkolisty kształt, ale i samą scenę. A ta będzie otwarta na wzgórze zamkowe.

Sam amfiteatr pomieści 894 widzów. Do tego dojdzie około 2 tysięcy miejsc stojących. Ocenia się jednak, że ze względu na ukształtowanie terenu i położenie sceny w niecce widowiska, w nowym amfiteatrze będzie mogło zmieścić się dużo więcej osób.

Na widownię będzie można wchodzić zarówno od strony ulicy Traugutta, jak i od ulicy Podzamcze. Ze względu na kształt budynku scenicznego, widownia zostanie poszerzona o część obecnego parkingu przy ulicy Podzamcze, z której bezpośrednio będzie można na nią wchodzić. Drugie wejście na widownię zaplanowano od skrzyżowania z ulicą Traugutta. Z kolei od strony południowo-wschodniej widownia zostanie rozbudowana w kierunku istniejącego obecnie wejścia na zamek. Sama inwestycja ma zostać zakończona w drugiej połowie przyszłego roku.

Z kolei w tym roku, a dokładnie pod koniec listopada, zostanie zakończona budowa nowej przystani. Jak poinformowano nas w Urzędzie Miejskim, w tym tygodniu powinny się rozpocząć odbiory techniczne. Sama przystań – w skład której wchodzą nowa stanica wodna i kawiarnia – ma być udostępniony na wiosnę przyszłego roku.

Przypomnijmy, że dolna kondygnacja budynku będzie spełniała rolę magazynu i wypożyczalni, w której miłośnicy wodnych wycieczek Bzurą będą mogli wynająć kajaki, kapoki i inny sprzęt do pływania. Natomiast na piętrze powstała 230-metrowa kawiarnia. Natomiast obok przystani i kawiarni będą schody widokowe, parking i plac, na który będzie można dojść zarówno od strony ulicy Moniuszki, jak i bulwarami od strony ulicy Podzamcze.

Jerzy Szostak

Fot. Jerzy Szostak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOdnaleziona księga
Następny artykułPIERWSZY TURNIEJ ZA NAMI