Strona główna Teresin Wsparli kolegów z Bułgarii

Wsparli kolegów z Bułgarii

318
0
PODZIEL SIĘ

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Paprotni słyną z bezinteresownej pomocy. Tym razem, rzecz jeszcze ciekawsza, postanowili swoim sprzętem wesprzeć zaprzyjaźnionych strażaków z Bułgarii. Właśnie przekazali im samochód volkswagen Lt 40.

Gmina Szabła położona jest w północno-wschodniej części Bułgarii w pobliżu granicy z Rumunią. Historia miasta sięga starożytnych Traków. W sierpniu 2016 roku podpisane zostało porozumienie intencyjne pomiędzy Gminą Teresin a Gminą Szabła. Od tego czasu wzajemne relacje przybierają na sile. Efektem jest nie tylko wspólna wymiana wypoczynkowa mieszkańców, czy samorządowe wizyty, ale jak się okazuje, także wzajemna pomoc.

Strażackie wsparcie

Oto druhowie z Paprotni postanowili wesprzeć swoich bułgarskich kolegów po fachu i podarowali im strażackie auto.

To samochód ratownictwa technicznego SLRt na podwoziu volkswagen LT 40 4×2. Producentem nadwozia jest PUH Stolarczyk. Jego silnik, to diesel 95 KM, rok produkcji 1995. Obsadę auta tworzy sześciu ratowników, zbiornik wody wynosi 400 litrów zaś zbiornik środka pianotwórczego to 40 litrów.

Uroczyste przekazanie wozu miało miejsce 21 września w Bułgarii. Aktu przekazania dokonali: prezes OSP Paprotnia Andrzej Tkaczyk – komendant gminny Dariusz Tartanus oraz przedstawiciel Gminy Teresin Jadwiga Durczak. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel Ambasady Polskiej w Bułgarii oraz Burmistrz Gminy Szabła. Tamtejsza Straż Pożarna powstała raptem dwa lata temu i jest to ich pierwszy samochód strażacki.

Samochód swoją służbę zaczął w Ochotniczej Straży Pożarnej w Niepokalanowie. Po kilku latach trafił do strażaków z Paprotni. Auto jest przystosowane do ratownictwa technicznego. Specjalnie skonturowana zabudowa jest przystosowana do przechowywania i przewożenia specjalistycznego sprzętu. Auto posiada maszt oświetleniowy zasilany z agregatu prądotwórczego, motopompę oraz stałe ładowanie pojazdu – wyjaśnia dr Maciej Liberadzki z OSP Paprotnia.

Podziękowania należą się także pozostałym jednostkom z gminy Teresin, które przekazały sprzęt dla bułgarskich strażaków. To warte podkreślenia, iż druhowie z gminy Teresin nie pierwszy już raz udowadniają swoją moc pomagania i wspierania innych. Przekazane auto ma na celu wykorzystanie go do celów szkoleniowych, jednakże okazało się, iż strażakom w Szable zapewne posłuży też w niesieniu pomocy lokalnej społeczności.

Spontaniczny gest

O to, jak zrodził się pomysł na tego typu inicjatywę, zapytaliśmy wójta gminy Teresin Marka Olechowskiego.

W zasadzie to było spontaniczne. Gdy przed kilku tygodniami, przy okazji naszych gminnych dożynek, gościliśmy delegację władz z gminy Szabła, byli oni zafascynowani organizacją naszych jednostek OSP. Zobaczyli dwa piękne samochody wraz z remizą w Paprotni. Wówczas prezes wpadł na pomysł, by podarować naszym przyjaciołom auto, które praktycznie nie jest przez naszych druhów z Paprotni wykorzystane. Pomysł wszystkim bardzo się spodobał, zatem szybko przeszliśmy do jego realizacji – mówi wójt Olechowski.

Z podarowanego wozu bułgarscy strażacy bardzo się ucieszyli. Bo trzeba podkreślić, że tamtejsze jednostki ochotnicze są jeszcze w tzw. „powijakach”, dopiero kształtują się ich struktury. Ponadto przekazany przez Paprotnię volkswagen podobno stanowi teraz jeden z lepszych, o ile nie najlepszy sprzęt na wyposażeniu Szabły. Tym bardziej brawa należą się dla OSP Paprotnia.

Marcin Odolczyk