Strona główna Powiat Wielka kasa na drogi regionalne

Wielka kasa na drogi regionalne

345
0
PODZIEL SIĘ

W Starostwie Powiatowym w Sochaczewie we wtorek 24 września odbyło się wręczenie symbolicznych czeków samorządowcom z ziemi sochaczewskiej i żyrardowskiej na planowane przez nich inwestycje drogowe. Czeki te są dowodem na to, że przedstawiciele Sochaczewa, Żyrardowa, Mszczonowa oraz gmin powiatów sochaczewskiego i żyrardowskiego skutecznie sięgnęli po dotacje z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

– To największe pieniądze, jakie trafiły do rozdania w naszym mieście i powiecie. Ogromna radość, gdyż uda się nam przeprowadzić wiele inwestycji drogowych, które od dawna czekały na realizację, ale też wielkie wyzwanie przy wykonywaniu tychże zadań. 80 procent przyznanego przez rząd dofinansowania to dla samorządów powiatowych bardzo duża pomoc, podobnie jak ogromną pomocą jest 70-procentowe dofinansowanie projektów miejskich i gminnych – powiedziała Jolanta Gonta, starosta powiatu sochaczewskiego, w trakcie uroczystego wręczania czeków.

Fundusz wesprze drogi

Fundusz Dróg Samorządowych, to jeden z elementów tak zwanej piątki Morawieckiego. Trafił na listę najważniejszych rządowych zadań, bo z rozmów z samorządowcami wynikało, iż podstawowym problemem miast i gmin jest nadal jakość lokalnych dróg. Z tej okazji chcę podziękować posłowi Maciejowi Małeckiemu, który usilnie zabiegał o środki z Funduszu Dróg Samorządowych na swym terenie. To przyniosło wymierny efekt. Dzięki temu, że fundusz sprawnie przeszedł głosowanie w sejmie, dziś możemy cieszyć się naprawdę potężnymi środkami płynącymi do mieszkańców naszego województwa – stwierdził Artur Standowicz, wicewojewoda mazowiecki, tuż przed ceremonią wręczenia czeków.

Podkreślił, że program drogowy z początku miał jedynie 76 mln złotych. Po wielu zmianach w tym roku na terenie województwa mazowieckiego jest do podziału aż 538 mln złotych. Te fundusze trafią na poprawę sytuacji na drogach, wsparcie bezpieczeństwa na nich i budowę spójnej sieci dróg lokalnych. W tym roku nachodzą na siebie dwa nabory w ramach Funduszu Dróg Samorządowych – tegoroczny z sumą 538 mln oraz zeszłoroczny z kwotą 125 mln złotych. Tak, więc na całe Mazowsze do podziału zatwierdzono ponad 663 mln złotych.

Samorządowy przygotowali bardzo dobre wnioski, co nie było łatwym zadaniem. Wymogi są bardzo restrykcyjne, a wnioski musiały być dobrze uzasadnione i wypełnione perfekcyjnie. Wojewoda już wkrótce przystąpi do podpisywania umów z miastami i gminami, co pozwoli ogłaszać przetargi na wykonawstwo prac – zaznaczył Artur Standowicz.

W tegorocznym rozdaniu na powiat sochaczewski i żyrardowski trafi w sumie 54 mln złotych. Do tej kwoty doliczone zostały ekstra czeki z ubiegłorocznego rozdania.

 Zyskuje miasto

W imieniu mieszkańców Sochaczewa czek na niemal 3 miliony złotych odebrał Piotr Osiecki, burmistrz Sochaczewa. Te pieniądze, jak zaznaczył, przeznaczone będą na pierwszy etap modernizacji odcinka ulicy 15 Sierpnia, między Liceum Ogólnokształcącym im. Fryderyka Chopina a ulicą Władysława Broniewskiego.

Dzięki rządowemu dofinansowaniu w tym etapie wyremontowane zostaną 593 metry ulicy 15 Sierpnia, między LO a ulicą Broniewskiego. Prace obejmą przebudowę drogi, ułożenie 750 metrów chodnika, wydzielenie dwustronnej ścieżki rowerowej o długości prawie 1200 metrów, przebudowę kanalizacji deszczowej na całej długości oraz organizację czterech skrzyżowań. Szacowana wartość prac to prawie 3,9 milionów złotych. Rząd wyłożył 2,7 miliona, a wkład własny miasta wyniesie prawie 1,2 miliona złotych. W październiku ogłosimy przetarg – mówi Piotr Osiecki

Jednocześnie burmistrz wspomniał, że jeszcze w sierpniu miasto złożyło drugi wniosek o dotację na kolejne prace przy ulicy 15 Sierpnia. Jeśli uda się zyskać nowe dofinansowanie, to przeznaczone będzie ono na kompleksowy remont odcinka między ulicą Broniewskiego a obwodnicą miasta. Jednak na tę decyzję trzeba poczekać.

Poprawią najgorsze drogi

– Dla nas ta dotacja jest ogromnym sukcesem. Dzięki niej wykonamy ulicę Szkolną oraz ulice na osiedlu XXX-lecia w Rybnie, o które dopominali się mieszkańcy. To największe w naszej gminie dofinansowanie. Kosztowało nas to sporo zabiegów, ale się udało. To nasz wspólny sukces, samorządowców i mieszkańców gminy – stwierdził Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Gmina zyskała na swoje zadania 2 278 146 złotych. Jak dotąd, to największa dotacja w jej historii przeznaczona na remonty dróg.

Natomiast gmina Teresin, jak poinformował jej wójt Marek Olechowski, uzyskała 858 935 złotych z przeznaczeniem na budowę tunelu przy dworcu PKP. Gminie Iłów z Funduszu Dróg Samorządowych przyznano w tym roku 303 487 złotych.

– Z tych pieniędzy dokończony będzie odcinek ulicy Wyzwolenia, za targowicą. O ten fragment drogi mieszkańcy od dawna zabiegali. Jednak nie kończymy na tym wniosku. Będziemy starali się też o środki z tego funduszu na remont drogi z Iłowa na Wszeliwy. To bardzo zdewastowany odcinek, wymagający naprawy. Chcemy też sukcesywnie realizować remonty zgodnie z sugestiami mieszkańców – dodał Jan Paweł Kraśniewski, wójt gminy Iłów.

Solidnej naprawy doczeka się też w końcu najgorsza w gminie Sochaczew droga w Kożuszkach Parceli, na którą wielu pomstuje.

– Mieszkańcy od kilku lat wskazywali nam na potrzebę jej naprawy. To droga w najgorszym stanie w naszej gminie. Otrzymana dotacja w wysokości 861 499 złotych na nasz wniosek pozwoli nam na kompleksowy jej remont i doprowadzenie do bardzo dobrego stanu. Przetarg na inwestycję już został ogłoszony. Chcemy tę drogę zrobić jeszcze w tym roku – informuje Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Powiat sochaczewski zyskał w sumie kilka czeków. Wszystko to z powodu tego, że były to dofinansowania zarówno tegoroczne, jak i z zeszłego roku. Były to dotacje w kwotach – 1 881 760 złotych, 2 343 561 złotych, 1 579 945 złotych, 2 224 260 złotych i 1 160 558 złotych. Te środki przekazane będą na poszczególne remonty dróg powiatowych, które są wykonywane w partnerstwie z gminami. To w sumie 9 190 084 złotych na drogi powiatowe. Jeśli doliczyć 20 procent, które powiat sochaczewski musi dołożyć, to wartość wykonanych inwestycji sięgnie ponad 11 mln złotych.

To dopiero początek

Jeśli mówimy, że ogólnopolski program Funduszu Dróg Samorządowych ma wartość 6 miliardów złotych, a na Mazowsze trafia 600 milionów złotych, to oznacza, że mamy bardzo skutecznego wojewodę, który potrafi walczyć o nasze sprawy na arenie krajowej – dodał poseł Maciej Małecki.

Jak zaznaczył poseł, w tegorocznym rozdaniu dotacjami objęto tak duże projekty, jak dojazd do największego parku wodnego w naszej części Europy, powstającego pod Mszczonowem, jak też mniejsze zadania drogowe na terenie powiatu sochaczewskiego. Wartość wręczonych czeków w Starostwie Powiatowym w Sochaczewie sięga ponad 54 mln złotych.

W imieniu samorządów za przyznane dofinansowanie podziękowała Jolanta Gonta. Jak zaznaczyła, przebudowa dróg w powiecie, to nie tylko komfort i poprawa bezpieczeństwa, ale też możliwość po remoncie uruchomienia lokalnych połączeń PKS, które zostały zawieszone. W spotkaniu uczestniczyli i czeki na swoje inwestycje odebrali: Lucjan Chrzanowski – prezydent Żyrardowa, oraz Józef Kurek – burmistrz Mszczonowa. Oni też, podobnie jak samorządowy sochaczewscy, przymierzają się do starań o dalsze dofinansowanie do kolejnych przedsięwzięć drogowych.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNie chca nowej drogi
Następny artykułPora na Dni Kukurydzy