Strona główna Kultura W Kwadracie tańca

W Kwadracie tańca

274
0
PODZIEL SIĘ

W piątek i sobotę, 4-5 października, w siedzibie Stowarzyszenia Sztuka Nowa w Warszawie przy ul. Lubelskiej odbyła się premiera spektaklu, który wystawili artyści z Sochaczewa. Publiczność warszawska bardzo dobrze przyjęła młodych, sochaczewskich artystów. Owacje były bardzo gorące.

Piątka sochaczewskich performerów przedstawiła inscenizację tematycznie związaną z Czarnym Kwadratem.

Czarny kwadrat jest doskonale niemy. Stanowi kwintesencję radykalnego gestu artystycznego. Piątka performerów w kolejnych sekwencjach ruchów ustosunkowuje swoje ciała względem niego. Ruch zaczyna się w punkcie zero. Gdzie pojawia się punkt zero? Na imprezie techno? Podczas medytacji? W trakcie orgazmu? Na mszy? Każdy z nas ma swój moment, w którym nie potrzebuje już nic więcej. Kiedy jest dobrze. Jednoczesna chwila przed i po. Czarny kwadrat jest faktem. Jest zabawny, jest pretekstem, jest ważny, jest bez znaczenia, jest źle zakonserwowanym obrazem, jest bez ruchu, jest początkiem naszej pracy. Niepodważalny i prosty. Zmienia swoją tożsamość w zależności od kontekstu działań toczących się w nim, jak i wokół niego – mówi Dawid Żakowski, reżyser spektaklu.

Performerzy szukają w kwadracie czegoś bliskiego sobie, przestrzeni wspomnień i pamięci, ale też zdobytej przez lata wiedzy. Krytyczne działania zaczynają się i urywają, są perfekcyjną ilustracją rzeczywistości lub abstrakcyjnym tańcem bez głębokiego znaczenia.

Czarny kwadrat na białym tle nawiązuje do awangardowego obrazu namalowanego w 1915 roku. Jego autor, Kazimierz Malewicz, miał określić go jako współczesną ikonę.

Dawid Żakowski zrealizował spektakl we współpracy reżyserskiej i produkcyjnej z Maciejem Tomaszewskim, dramaturgicznej z Piotrem Piotrowiczem, a choreograficznej z Eweliną Sobieraj. Przy muzyce i scenografii współpracował z reżyserem Gamidem Ibadullayevem. Natomiast reżyserię świateł poprowadził Kamil Pogański.

Na scenie wystąpili – Paweł Mandziewski, Piotr Piotrowicz, Maciej Tomaszewski, Alicja Zalewska i Agata Zataj.

BN

Fot. Iza Strzelecka