Strona główna Żelazowa Wola Urodziny w Żelazowej Woli

Urodziny w Żelazowej Woli

392
0
PODZIEL SIĘ

Uczniowie szkół średnich oraz szkół muzycznych II stopnia uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych „Urodziny kompozytora”, poświęconych wybitnemu skrzypkowi Niccolò Paganiniemu.

Natomiast najmłodsi pasjonaci muzyki spotkają się na zajęciach umuzykalniających w najbliższą niedzielę, 27 października. W tym dniu spotkają się także uczestnicy Klubu Przyrodnika, czyli ci, którzy chcą poznać florę parku.

W Żelazowej Woli organizowane są muzyczne urodziny Fryderyka Chopina oraz innych sławnych kompozytorów. Każde takie spotkanie, to możliwość poznania historii życia i dokonań wybranego twórcy. Na wydarzenie składają się koncert edukacyjny, warsztat muzyczny, gra terenowa i wykład lub czytanie tekstów literackich w interpretacji aktorskiej. Fryderyk Chopin miał okazję przysłuchiwać i przypatrywać się wyjątkowej wirtuozerii Niccola Paganiniego, włoskiego mistrza skrzypiec.

Uczniowie poznali też niezwykle barwną biografię skrzypka, uznanego nawet przez niektórych za wspólnika diabła z racji błyskotliwych efektów muzycznych, jakie Paganini prezentował. Zaprezentowane zostały też Kaprysy Paganiniego w wykonaniu Judyty Kluzy, do której to interpretacji przedstawiła komentarz prof. Małgorzata Gamrat. Wspomniała też uczniom o innych mistrzach okresu XIX wieku, którzy byli współcześni Fryderykowi Chopinowi, m.in. o Franciszku Liszcie. W przerwie było zwiedzanie Domu Urodzenia Chopina oraz parku.

Natomiast w najbliższą niedzielę 27 października odbędzie się kolejne spotkanie rodzin z dziećmi na Małą Akademię Chopinowską pod hasłem „Czegoś podobnie wielkiego dawno nie słyszałem” o Chopinie i Beethovenie. Przedstawiona zostanie „Oda do radości”, najpopularniejszy fragment IX Symfonii Beethovena, która jest obecnie hymnem Unii Europejskiej. Najmłodszym przypomniany zostanie skład orkiestry oraz inne utwory Beethovena, którymi zachwycał się Chopin.

Natomiast w Klubie Przyrodnika spotkanie „Parkowe życie oczami kamienia”, czyli wycieczka po parku i przyjrzenie się, jak kamień kształtuje przyrodę, jaka jest jego historia, jaką odgrywa rolę. Dzieci obejrzą też minerały pod mikroskopem.

Zajęcia w dwóch grupach wiekowych od godziny 11.00.

BN

Fot. Muzeum Żelazowa Wola