Strona główna Teresin Smacznie i zdrowo

Smacznie i zdrowo

321
0
PODZIEL SIĘ

Kolejne bardzo ciekawe warsztaty, tym razem zatytułowane „Jak się nie dać jesiennym smutkom”, odbyły się w Teresińskim Ośrodku Kultury. Grupa uczestniczek poznała, jakie są domowe sposoby wykorzystania darów natury, np. w profilaktyce przeziębień.

Swoimi sekretami na ten temat podzieliła się prowadząca zajęcia Anna Gogół, sołtyska sołectwa Granice, z wykształcenia ogrodnik i zielarka, absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na kierunku „Rośliny i surowce roślinne dla zdrowia – jakość i wykorzystanie”. Pani Anna systematycznie uczestniczy w różnego rodzaju konferencjach naukowych: m.in. w corocznej Konferencji Kobiet organizowanej przez WUM, w ,,Ziołowym Zakątku” na Podlasiu, sama też znakomicie przyrządza m.in. konfitury, syropy i soki z owoców i ziół, ciasta i ciasteczka, miody i produkty pszczele, czy zdrowe pieczywo.

Takie spotkania w gronie osób poszukujących inspiracji nie tylko kulinarnych są świetną okazją do wymiany doświadczeń z różnych dziedzin naszego życia. Staram się zawsze przekazywać wiedzę uzyskaną z przekazów naukowych, ale również tę, którą przynosi codzienne życie – mówi Anna Gogół.

W pierwszej części spotkania uczestniczki warsztatów skupiły się na wykonaniu potraw, zaś w kolejnej, na bardzo merytorycznej dyskusji przy wyśmienitej degustacji.

Jako przykłady rozgrzewających potraw zaproponowałam orkiszowy chleb na zakwasie, który świetnie komponował się z masłem ziołowym i pastą z fasoli. A wszystko to w towarzystwie kiszonego ogórka i ziół z przydomowego ogrodu. Uzupełnieniem była jesienna herbatka na bazie domowego syropu z kwiatów czarnego bzu, domowych suszonych jabłek, goździków i odrobiny pomarańczy – mówi prowadząca. Tego typu efektów kulinarnych było podczas warsztatów bardzo dużo, a pomysłów jeszcze więcej. Wiele z nich zadowolone panie z pewnością zrealizują w swoich domach, jak choćby zupę krem z brokułów z serem kozieradkowym i grzankami z chleba tostowego własnego wypieku.

Warsztaty, które zorganizował TOK, a których inicjatorką była Joanna Cieśniewska, zakończyły wspólna degustacja oraz pogadanka o tym zdrowym odżywianiu. Niewykluczone, że niebawem TOK zaprosi na kolejne tego typu przedsięwzięcia. Zainteresowanie na pewno będzie.

Marcin Odolczyk