Strona główna Rybno Rybno z własnym herbem

Rybno z własnym herbem

699
0
PODZIEL SIĘ

Dla samorządowców i mieszkańców gminy Rybno 3 października był dniem wyjątkowym, gdyż po długich staraniach udało się doprowadzić do końca procedurę nadania herbu, flagi z godłem oraz pieczęci gminy.

Ceremonia wręczenia herbu odbyła się podczas uroczystej sesji Rady Gminy Rybno z udziałem zaproszonych gości oraz mieszkańców. Sala sesyjna pękała w szwach.

– Bardzo mnie cieszy, że po tak długich staraniach udało się w końcu uzyskać herb dla naszej gminy. Procedury były długie i zawiłe, ale w końcu jako ostatnia gmina z powiatu sochaczewskiego mamy swój własny herb, flagę i pieczęcie. Starania o nadanie herbu rozpoczął mój poprzednik, który przystąpił do tych procedur. Mnie przypadł zaszczyt otrzymania herbu dla gminy i to jest ogromna radość – mówił pełen emocji Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Wielkie święto

Jak podkreślali zaproszeni goście, otrzymanie herbu to doniosła uroczystość. Prestiż gminy podkreśla jej własne godło i flaga.

– Życzę gminie, aby herb i własna flaga jednoczyły mieszkańców do osiągania wspólnych celów, by mobilizowały do pracy i osiągania sukcesów. Godła są potrzebne gminie, bo dają poczucie ważności i prestiżu. Życzę mieszkańcom gminy, by czuli się ważni i odpowiedzialni za własne symbole – wspomniała Jolanta Gonta, starosta sochaczewski.

Z kolei poseł Maciej Małecki wspomniał o poszanowaniu i godnym traktowaniu symboli gminnych.

– Niech te symbole towarzyszą ważnym sprawom i pracy samorządowców i mieszkańców. Niech będą darzone odpowiednią estymą i szacunkiem na równi z symbolami państwowymi, niech świadczą o patriotyzmie Małej Ojczyzny i więzi mieszkańców z gminą – wspomniał.

W trakcie uroczystości Sylwia Feliga przewodnicząca Rady Gminy, odczytała akt nadania herbu, w którym przedstawiono znaczenie nadawanych symboli oraz ich dane heraldyczne.

Gmina, obok emblematu herbu, który będzie umieszczany na budynkach publicznych w Rybnie, otrzymała też flagę z herbem oraz pieczęcie – wójta, rady gminy oraz samej gminy. Każdy z tych elementów został dokładnie opisany w protokole.

Tablica i dęby

Radni w głosowaniu jednogłośnie przyjęli uchwałę o nadaniu herbu gminie Rybno. Po tej ceremonii wójt Damian Jaworski dokonał odsłonięcia tablicy z herbem na Urzędzie Gminy Rybno. W ceremonii tej uczestniczyło bardzo wielu mieszkańców.

Bardzo się cieszę, że gmina w końcu doczekała się własnego herbu. Byliśmy jedyną gminą w powiecie sochaczewskim, która herbu nie miała. To godło jest ładne i godnie prezentuje się – stwierdziła jedna z mieszkanek gminy.

Nie wszyscy jednak znają symbolikę herbu, o czym kilkakrotnie przypominano w trakcie uroczystości. Jest nią Radwan, nawiązujący do herbu byłych właścicieli Rybna, oraz nóż, który przypomina dramat św. Bartłomieja, patrona miejscowej parafii, który właśnie nożem został żywcem oskórowany.

Po odsłonięciu tablicy wójt wraz z przewodniczącą rady gminy zasadzili przed Urzędem Gminy w Rybnie dwa symboliczne dęby, upamiętniające to zdarzenie.

Potem samorządowcy, delegacje gości oraz mieszkańcy udali się na mszę świętą, odprawioną w intencji mieszkańców gminy oraz poświęcenie nowo nadanego herbu.

Wśród gości oficjalnych był przedstawiciel wojewody mazowieckiego, radny Adam Orliński – reprezentujący marszałka województwa mazowieckiego, Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa, Tadeusz Głuchowski – wicestarosta sochaczewski, wójtowie gmin sochaczewskich: Monika Pietrzyk z Młodzieszyna, Jan Paweł Kraśniewski z Iłowa oraz Maciej Mońka z Nowej Suchej, a także przedstawiciel Brochowa.

Dwa Rybna na raz

Wśród gości pojawił się specjalnie zaproszony Tomasz Węgrzynowski – wójt gminy Rybno z województwa warmińsko-mazurskiego, który przybył ze skarbniczką Zdzisławą Kanicz. To właśnie pani skarbnik wspomniała, że znajomość obu gmin jest odległą.

– Często jesteśmy myleni. Petenci, szukając gminy z powiatu sochaczewskiego, dzwonią do nas i na odwrót. Ostatnio nawet urzędniczka RIO pomyliła nasze Rybna – wspomniała.

Delegaci z Warmii i Mazur przekazali pamiątkowe upominki. Jak zaznaczył wójt, liczą na współpracę i na początek wymianę młodzieży.

Po części oficjalnej uroczystości odbyły się występy artystyczne dzieci i młodzieży w auli szkoły Podstawowej im. Zygmunta Pruskiego w Rybnie, którym towarzyszyło przypomnienie najsłynniejszego rybnianina Cypriana Zabłockiego, znanego w całej Polsce z przysłowia „Wyszedł, jak Zablocki na mydle”. Jednak, jak zaznaczono, chyba ta passa została przełamana i Rybno rozwija się z coraz większymi sukcesami, czego dowodem są ostatnie inwestycje.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak