Strona główna Teresin Retorycznie i kabaretowo

Retorycznie i kabaretowo

377
0
PODZIEL SIĘ

To już siedemnasty raz, jak scena Teresińskiego Ośrodka Kultury zapełniła się najlepszymi mówcami i kabaretami z gminnych placówek oświatowych. Tegoroczna edycja Teresińskich Dni Retoryki, która odbyła się 23 października, jak zawsze dostarczyła wiele emocji. Ręce same składały się do oklasków.

Laureaci tradycyjnie uhonorowani zostali statuetkami Cycerona oraz Satyra. Nagrodzeni i wyróżnieni artyści zostali oczywiście zaproszeni do udziału w XIV Powiatowych Dniach Retoryki. Konkurs zaplanowany jest na 6-7 listopada br. w tym samym miejscu, czyli w teresińskim TOK-u. W gminnej rywalizacji w komisji jury zasiedli: Aleksandra Starus, Katarzyna Rospędowska i Marek Jaworski. Po wysłuchaniu wykonawców w kategorii klasy I-III, IV-VI oraz VII-VIII szkół podstawowych, ale też uczestników ze szkół ponadpodstawowych postanowiło przyznać wiele nagród i wyróżnień.

Zacznijmy od najmłodszych, czyli klas I-III. W kategorii „Poezja” Złotego Cycerona otrzymały – Julia Kołodziejak (SP Teresin) i Aleksandra Minoga (SP Paprotnia). Tuż za nimi uplasowały się – Łucja Niedzińska (SP Szymanów) oraz Patrycja Kaczmarczyk (SP Paprotnia). Brązowe Cycerony przypadły tym razem: Aleksandrze Badurowicz (SP Paprotnia) i Adrianowi Bodzak (SP Szymanów). Z kolei, wyróżnienia jury przyznała dla: Krzysztofa Bajurskiego (SP

Paprotnia) oraz Jaroslava Knyzhnykova i Tomasza Jasińskiego (obaj SP Szymanów). Wśród kabareciarzy statuetka Złotego Satyra powędrowała do Dominiki Dylik (SP Paprotnia).

Teraz pora na starszych wiekiem, czyli na klasy IV-VI, choć nadal szkół podstawowych. A tu rywalizowano w dwóch kategoriach. Pierwsza z nich dotyczyła „poezji”. Złotego Cycerona zdaniem jury otrzymała Marcelina Więsek (SP Teresin), Srebrny Cyceron – Patryk Tomaszewski (SP Teresin), a Brązowy Cyceron – Paulina Klemczak (SP Teresin). Przyznano też wyróżnienia. Te, powędrowały do: Dominiki Kuźmińskiej (SP Teresin), Oliwii Szczerby (SP Paprotnia) i Mai Siejka (SP Teresin).

W tej samej kategorii wiekowej, lecz w rywalizacji jeśli chodzi o „prozę” jury nie przyznała pierwszej nagrody. Natomiast Srebrny Cyceron przypadł Katarzynie Rosa (SP Teresin), a Brązowy Cyceron – Łucji Żochowskiej (SP Teresin). Wyróżnienia otrzymały: Joanna Zemła i Alicja Werle (obie SP Teresin). W kategorii „Wystąpienie publiczne” wśród klas IV-VI Srebrny Cyceron powędrował do Kaliny Staszewskiej (SP Teresin).

Czas na klasy VII-VIII wśród podstawówek. Oto w kategorii „Poezja” Złotego Cycerona komisja oceniająca również nie przyznała, ale za to Srebrny otrzymała Wiktoria Kornacka (SP Teresin), a Brązowy – Jakub Banaszek (SP Teresin). Ponadto w kategorii „Proza” wyróżnienie przypadło Szymonowi Matuszkiewiczowi (SP Teresin) i Sylwii Tempczyk (SP Paprotnia). Z kolei wśród „Wystąpień publicznych” wyróżnienie otrzymała Julia Kąpińska (SP Paprotnia). W tej grupie wiekowej nie obeszło się bez kabaretu. Okazało się, iż triumf, czyli statuetkę Złotego Satyra odebrała tu grupa teatralna „Maska” z SP Szymanów. Właśnie z tej oto grupy na indywidualne wyróżnienie zasłużył Wiktor Kralewski za rolę Pani Jaworowicz.

Ostatnia kategoria wiekowa to szkoły ponadpodstawowe. Wśród konkursu „poezji” Złotego Cycerona nie przyznano, ale Srebrny otrzymała Wiktoria Młynarczyk (ZS Teresin), zaś Brązowy – Paulina Gołębiowska, także reprezentująca ZS Teresin.

Marcin Odolczyk

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGRAĆ TRZEBA DO KOŃCA
Następny artykułOgolili magazyn z towaru