Strona główna Rybno RADNI NIE TYLKO O DROGACH

RADNI NIE TYLKO O DROGACH

324
0
PODZIEL SIĘ

Po wakacyjnej przerwie radni z gminy Rybno z impetem ruszyli do pracy. Co prawda latem odbyły się trzy sesje nadzwyczajne, ale były one poświęcone tylko korektom w budżecie wynikającym z otrzymanych dotacji. We wrześniu radni z gminy Rybno spotkali się dwukrotnie – 6 i 26 września. Obie sesje poświęcone były głównie sprawom dotyczącym inwestycji i to przede wszystkim drogowym.

Drogi w naszej gminie, to kluczowa sprawa. Bez nich nie przyciągniemy inwestorów. Również zależy mi, aby mieszkańcy mieli dobre miejsce zamieszkania, dobry przejazd po całej gminie i do pracy. Stąd w pierwszym rzędzie stawiamy na infrastrukturę drogową, gdyż dobra jakość dróg przełoży się na dobrą jakość życia mieszkańców – stwierdził Damian Jaworski, wójt gminy Rybno.

Wsparcie na inwestycje

Radni zainteresowani są dobrą współpracą z powiatem sochaczewskim. To wynika stąd, że drogi powiatowe na terenie gminy Rybno są w dość opłakanym stanie. Jednak wspólnie, jak zaznaczył Damian Jaworski, tę sytuację można radykalnie zmienić.

6 września radni zdecydowali o wsparciu powiatu sochaczewskiego przy przebudowie drogi powiatowej między Żdżarowem a Rybnem. To odcinek liczący 2484 metry. Gmina Rybno wyasygnuje na tę inwestycję 290 221 złotych. Szczegółowe warunki będą ustalone w osobnej umowie.

– To bardzo ważna droga dla naszej gminy, bo dojazdowa do Sochaczewa. Zależy nam, aby była w dobrym stanie – dodaje wójt.

Część dróg już została wykonana, m.in. 500-metrowy odcinek w Matyldowie. Dobiega końca remont na odcinku Aleksandrów – Cypriany. W tym miejscu wykonano modernizację na odcinku 1096 metrów, za prawie pół miliona złotych. Gmina uzyskała częściowe dofinansowanie. Rozpoczęła się też inwestycja w Zofiówce, która ma być wykonana do końca października. Gmina zyskała dofinansowanie na tę drogę w wysokości 389 tys. złotych.

Jednak najwięcej udało się zdobyć władzom gminy Rybno z wniosku Funduszu Dróg Samorządowych. Dotacja ta, to 2 278 146 złotych, a cały koszt planowanej inwestycji 3 254 495 złotych. Poza wykonaniem trzech odcinków drogowych na Osiedlu XXX-lecia i jednej ulicy – Szkolnej w Rybnie. Poza nawierzchnią mają być wykonane pobocza wraz z budową sieci kanalizacyjnej. Inne inwestycje do realizacji wspólnie z powiatem to odcinek Rybno-Józin, od Szkoły Podstawowej w Erminowie do Karolkowa Szwarockiego, oraz odcinek drogi w Wężykach. Gmina walczy też o Budżet Obywatelski. W nim są dwa projekty drogowe.

Zachęcam do oddania głosu na nasze projekty. Można głosować całą rodziną. Nawet dzieci mogą oddać głos – mówi Damian Jaworski.

Ta sugestia nie spodobała się jednemu z sołtysów, który stwierdził, że nie ma co mieszać w to dzieci. Jednak wójt argumentował, że według przepisów na budżet mogą głosować wszyscy mieszkańcy, niezależnie od wieku, i im więcej głosów, tym większa szansa na kolejne inwestycje drogowe.

 RIO o gminnych finansach

Na sesji 26 września przedstawiona została też opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z wykonania budżetu i realizacji Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Rybno za pierwsze półrocze. Gmina uzyskała opinię pozytywną. RIO wysoko oceniła stabilność gminy i realizację zadań inwestycyjnych.

Dochody planowane gminy Rybno na koniec czerwca tego roku po korektach wyniosły 17 172 401,92 złotych. Gmina zrealizowała 8 821 976,22 złotych, co stanowi 51,37 procent wykonanego planu dochodów. Natomiast planowane wydatki w pierwszym półroczu 2019 roku wyniosły 18 307 920,68 złotych. Gmina wydała tylko 38,12 procent z tych pieniędzy, czyli 6 978 944,37 złotych. Nadwyżka wyniosła 1 843 031,85 złotych, choć w gminie planowany był deficyt. Jednak, jak zaznaczył wójt Jaworski, w półrocznym budżecie nie podliczono wykonywanych inwestycji drogowych, które zostaną rozliczone pod koniec roku. Wtedy ujawni się deficyt. RIO uznała też, że zmiany w WPF są przeprowadzane w sposób harmonijny i planowy, bez obciążania budżetu i ograniczania jego płynności finansowej.

– Mieszkańcy gminy mogą spać spokojnie. Na razie jesteśmy zadowoleni z poczynań naszej rady gminy i nowego wójta – zauważyła jedna z sołtysek, dodając, że wreszcie ruszyły inwestycje drogowe, o które zabiegali mieszkańcy, bo wójt z uporem składa wniosek za wnioskiem o dotacje. Namolność wójta, jak to żartobliwie określił przedstawiciel Biura Wojewody Mazowieckiego, przekłada się na wielkość dotacji, które udaje się uzyskać gminie.

Ekwiwalent większy

Po tygodniach uzgodnień udało się w gminie Rybno zwiększyć wysokość ekwiwalentu dla strażaków z OSP. Druhowie narzekali, że stawki są zbyt małe i kwoty 15 złotych za godzinę akcji i 5 złotych za godzinę szkolenia, to dość mizerne ekwiwalenty, jak na warunki pracy. Często strażacy muszą uczestniczyć w akcjach ratunkowych kosztem wolnego czasu po pracy, a bywa, że nawet brać wolne, gdy akcja się przedłuża.

Na ostatniej sesji dowiedzieli się o podniesieniu ekwiwalentu, i tak, za godzinę akcji ratowniczej dostaną 18 złotych, a za godzinę szkolenia 8 złotych. Czas jest liczony od momentu wyjazdu do momentu powrotu. Ekwiwalent obliczany jest na podstawie oświadczenia strażaka i potwierdzony przez Komendanta OSP w Rybnie. Radni jednogłośnie przyjęli podniesienie stawek.

Bogumiła Nowak

Fot. Damian Jaworski

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNasi w stolicy
Następny artykułUzaleznić, a nie zabić od razu