Strona główna Powiat Planują nowe inwestycje

Planują nowe inwestycje

508
0
PODZIEL SIĘ

W gminach powiatu sochaczewskiego kończą się zaplanowane na ten rok inwestycje. W niektórych przypadkach, dzięki zapobiegliwości wójtów, udało się zaoszczędzić środki, a to daje możliwość przesunięcia ich na inne zadania, które dopiero są planowane. Nie ma jeszcze zaplanowanych przyszłorocznych budżetów, które jednak z grubsza są już znane, gdyż planowane inwestycje na 2020 rok ujęte są w Wieloletniej Prognozie Finansowej.

– Dobre gospodarzenie finansami daje nam możliwość przesunięcia środków i zwiększenia limitów inwestycyjnych. Staramy się też rozsądnie wydawać dotacje celowe i inne fundusze. To pozwala nam osiągnąć więcej w zakresie inwestycji. Czasem dołożenie dodatkowych funduszy do planowanej inwestycji lub takiej, która jest wieloetapowo realizowana, co pozwala na lepsze doposażenie, na przykład w remontowanym obiekcie jakiegoś sprzętu – mówi Piotr Szymański, wójt gminy Brochów.

Inwestycje duże i małe

Takim przykładem są przesunięcia inwestycyjne w przypadku OSP Kromnowo. Tam udało się zaoszczędzić 5600 złotych. Nadwyżka została dołożona do remontu świetlicy i jej wyposażenia. Całkowity koszt tej inwestycji w Kromnowie zamyka się kwotą 350 tysięcy złotych, z czego 170 tysięcy zaplanowane zostało na rok bieżący, a reszta w 2020 roku.

Gmina Brochów, tak jak pozostałe, stara się wyposażyć maksymalnie jak najlepiej swoje jednostki straży pożarnej. Z programu Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw gminie Brochów udało się uzyskać 20 tysięcy złotych z przeznaczeniem na wymianę podłogi oraz ogrzewania w kromnowskiej remizie.

Z kolei gmina Rybno swój pakiet z funduszy MIAS przekazała na instalowane i wymianę oświetlenia ulicznego w sołectwach w Karolkowie Rybnowskim, Wężykach i Bronisławach. Natomiast w gminie Sochaczew wymieniane będzie nie tylko oświetlenie uliczne w Andrzejowie Duranowskim, Chodakówku i Bronisławach w ramach tego programu, ale też wykonywane mniejsze inwestycje w Mokasie – przygotowanie terenu do siłowni zewnętrznej. Największa planowana inwestycja w przyszłym roku to sieć wodociągowa.

W Brochowie cały czas trwa kluczowa inwestycja, jaką jest budowa Centrum Usług Społecznych i Administracyjnych. W kompleksie tym znajdzie się siedziba Urzędu Gminy Brochów. Wstępnie przeprowadzka urzędu miała być zrealizowana do końca 2019 roku.

– Sprawy się nieco wydłużą w powodów realizacji części prac, co spowodowane jest wzrostem kosztów. Nie chcemy jednak nadwerężać naszego tegorocznego budżetu, więc oddanie do użytku nowego gmachu przenieśliśmy na rok przyszły – mówi Wioletta Dobrowolska, skarbnik gminy Brochów.

Przede wszystkim drogi

 W mijającym roku gminy postawiły przede wszystkim na przebudowę i modernizację dróg, które realizowane były w ramach umów ze Starostwem Powiatowym. W 2019 roku było szczególnie wiele tych inwestycji na terenie gmin: Nowa Sucha, Sochaczew, Młodzieszyn i Iłów. Podobnie ustawiane są plany inwestycyjne w przyszłym roku.

Kolejne inwestycje ruszą z wiosną 2020 roku. W gminie Iłów po remoncie drogi wojewódzkiej proponowane jest przez mieszkańców zajęcie się drogą przebiegającą przez wieś Brzozów Stary. Z kolei w gminie Sochaczew zrealizowana ma być droga w Kożuszkach, o co mieszkańcy tej miejscowości zabiegali od lat.

– To najgorsza droga w gminie. Ruszymy z nią na wiosnę. W tym roku już nie zdążymy, gdyż zanim rozstrzygnie się przetarg, który ogłaszamy, zacznie się zima, a to nie jest dobry okres na remonty – stwierdza Mirosław Orliński, wójt gminy Sochaczew.

Podobnie sprawa przedstawia się w gminie Nowa Sucha, w której zakończyły się zaplanowane na ten rok remonty i przebudowy dróg gminnych. W przypadku drogi Kornelin-Leonów gmina wykonała inwestycję dzięki dotacji z urzędu marszałkowskiego. Pozyskała 100 tysięcy złotych, czyli w sumie 1/3 kosztów. W trakcie przebudowy odcinek ten został poszerzony do 5 metrów. Z innych inwestycji zrealizowanych w gminie to droga w Szeligach z dotacją 40 tysięcy złotych oraz remont ulicy Leśnej w Kozłowie Biskupim, na którą udało się gminie dostać 50 tysięcy złotych. Naprawy doczekała się ponadto 250-metrowa droga w Kurdwanowie. Dzięki otrzymaniu prawie 500 ton destruktu od Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich naprawiono ul. Kolejową i ciąg od Kozłowa Biskupiego do Kornelina w kierunku na Rokotów. Wzmocniono pobocza dróg i wykonane zostały podbudowy.

W sumie gmina na drogowe inwestycje z budżetu przekazała prawie milion złotych. Na rok przyszły na inwestycje drogowe zaplanowano wstępnie około pół miliona złotych. W ramach wspólnych inwestycji z powiatem planowana jest w przyszłym roku inwestycja na drodze Mizerka – Okopy, a także dalsze inwestowanie na drogę Kornelin   – Leonów i w Borzymówce.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak, UG Rybno