Strona główna Żelazowa Wola Ostatnie spotkania w plenerze

Ostatnie spotkania w plenerze

422
0
PODZIEL SIĘ

Jeszcze do końca października, w każdy czwartek i piątek o godzinie 12.00 i 14.00, w Domu Urodzenia Fryderyka Chopina można wysłuchać piętnastominutowych prezentacji młodych, utalentowanych pianistów – uczniów szkół muzycznych, laureatów prestiżowych konkursów. Kończy się sezon na plenerowe koncerty muzyczne. Kolejne dopiero od kwietnia przyszłego roku.

Przed nami jeszcze Kwadranse Muzyczne – 17-18 października oraz 24-25 października. W pierwszym terminie wystąpi młody pianista Eryk Ploplis – Olczak. Natomiast w drugim – zaprezentuje swe pianistyczne możliwości Filip Pacześny.

Po każdym koncercie słuchacze zapraszani są do skorzystania z bezpłatnych oprowadzeń po wystawie stałej. Jednak chęć trzeba zgłosić wcześniej przy zakupie biletu do Muzeum, gdyż jest limit miejsc.

Jeszcze 24 października miłośników muzyki ze szkół średnich oraz szkół muzycznych II stopnia czekają zajęcia edukacyjne „Urodziny Kompozytora”, na które składają się w zależności od tematyki – koncert, warsztat muzyczny, gra terenowa oraz wykład lub czytanie tekstów literackich w interpretacji aktorskiej. Właśnie 24 października fetowane będą urodziny Niccolò Paganiniego, wybitnego skrzypka współczesnego Fryderykowi Chopinowi.

Na jego przykładzie uczniowie poznają fenomen XIX-wiecznego wirtuoza, dowiedzą się, jaki wpływ na jego pracę miały warunki fizyczne i jak można było je dostosowywać do potrzeb artysty. Zjawisko wirtuoza wpływało na technikę gry oraz repertuar wykonawcy. Rodziło ponadto społeczną fascynację, a Paganiniego z racji jego nadludzkiej sprawności technicznej podejrzewano nawet o pakt z diabłem. Uczniowie usłyszą m.in. Kaprysy Paganiniego wykonane przez Judytę Kluzę z komentarzem prof. Małgorzaty Gamratm, która też wygłosi odczyt o XIX-wiecznych wirtuozach.

Rezerwacje: Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli. e-mail: aswitka@nifc.pl, tel.: 664 413 511

BN

Fot. Muzeum Żelazowa Wola