Strona główna Sochaczew miasto Olbrzymie osiedle na polach

Olbrzymie osiedle na polach

1077
0
PODZIEL SIĘ

Niewykluczone, że już w przyszłym roku na Polach Czerwonkowskich rozpocznie się budowa olbrzymiego osiedla mieszkaniowego. Powstanie ono na prawie czterohektarowej działce, którą miasto sprzedało za 4,5 miliona złotych jednej z firm deweloperskich.

Wszystko wskazuje na to, że na Polach Czerwonkowskich zamiast hal produkcyjnych zostanie wybudowane osiedle mieszkaniowe. O takiej możliwości pisaliśmy kilka miesięcy temu w związku ze złożeniem przez jedną z firm deweloperskich wniosku do Urzędu Miejskiego o wydanie pozwolenia na budowę osiedla mieszkaniowego na miejskiej części Pól Czerwonkowskich. Była to konsekwencja zakupu przez spółkę Usługi Sochaczew prawie czterohektarowej działki przy ulicy Olimpijskiej. Dodajmy, że ta sama firma wybudowała budynek mieszkalny przy ulicy Okrzei, a obecnie stawia bloki przy ulicy Otwartej. Osiedle na Polach ma być jej kolejną inwestycją w Sochaczewie. Jak wynika z naszych informacji, mające tam powstać bloki będą przypominały te budowane na Boryszewie.

Budowa osiedla w tym miejscu może być zaskoczeniem z powodu zmienionego niedawno przez radnych planu przestrzennego zagospodarowania tego terenu. Radni zdecydowali, że cały ten obszar jest przeznaczony pod produkcję przemysłową i usługi. Ale ten zapis jest do obejścia, ponieważ wystarczy w każdym z mających powstać budynków przeznaczyć część pomieszczeń na usługi. Dodajmy, że zmiana planu miała związek z wniesieniem przez miejski samorząd tego terenu do Łódzkiej Strefy Ekonomicznej. Co z kolei miało przyciągnąć do miasta nowych inwestorów. Problem jednak w tym, że mimo zmiany planu, jak i intensywnych działań, szefostwu strefy nie udało się znaleźć inwestorów, którzy chcieliby uruchomić swoją działalność na terenie pól. Co prawda ŁSF może zastopować inwestycję, ale aby to zrobić, musiałaby odkupić działkę, a to wydaje się mało prawdopodobne. Tym bardziej, że strefa już kilkakrotnie ogłaszała przetargi na sprzedaż miejskich terenów na Polach Czerwonkowskich i za każdym razem nie zgłaszał się żaden chętny, aby tam zainwestować.

Przy okazji przypomnijmy, że budowa osiedla w tym miejscu to powrót do koncepcji zagospodarowania pól, jaką miastu zaproponowała firma Skanska. Te chciała zakupić pola i podzielić je na strefę produkcyjną od strony obwodnicy i mieszkaniową od strony miasta. Jednak ówczesne władze nie wyraziły na to zgody. Te planowały bowiem stworzenie na tym obszarze terenów sportowo–rekreacyjnych na potrzeby mistrzostw Europy w piłce nożnej Euro 2012. Co skutecznie odstraszało potencjalnych inwestorów, a którzy z tego powodu ulokowali swoją działalność m.in. na terenie gminy Błonie i Grodzisk Mazowiecki.

Jerzy Szostak

fot.pixabay

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWandal zaatakował skrzynki
Następny artykułJubileusz Muzycznej