Strona główna Sochaczew miasto Nowy Sąd coraz bliżej

Nowy Sąd coraz bliżej

528
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

Coraz bliższa jest perspektywa powstania nowej siedziby Sądu Rejonowego w Sochaczewie. Po przekwalifikowaniu gruntów rolnych przy ulicy Olimpijskiej na tereny inwestycyjne, Ministerstwo Sprawiedliwości zgodziło się na wymianę działek pomiędzy miejskim samorządem a Skarbem Państwa.

Jak poinformował nas Dariusz Dobrowolski, zastępca burmistrza Sochaczewa, miejski samorząd otrzymał pismo z Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczące planów budowy nowej siedziby sochaczewskiego sądu na Polach Czerwonkowskich.

W przesłanym do nas dokumencie Ministerstwo Sprawiedliwości wyraża zgodę na wymianę działek pomiędzy Skarbem Państwa a miastem, w celu budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego w Sochaczewie. Ta decyzja to kolejny krok mający doprowadzić do realizacji inwestycji, o którą pracownicy sądu, jak i miejski samorząd zabiegał od lat – poinformował nas Dariusz Dobrowolski.

Trochę poczekamy

Jak dodaje burmistrz Dobrowolski, teraz przyjdzie czas na podpisanie porozumienia, w wyniku którego miasto przekaże Ministerstwu Sprawiedliwości ponad hektarową działkę na Polach Czerwonkowskich, położoną przy skrzyżowaniu ulic Olimpijskiej i Piłsudskiego. Natomiast w zamian otrzyma budynek obecnego sądu o powierzchni 3677 m kw. Sama działka, na której stoi budynek, jest własnością miasta. Dodajmy, że zgodę na wymianę wyraziła już wcześniej Rada Miejska.

Jednak przejęcie przez miasto nieruchomości przy ulicy 1 Maja nie nastąpi od razu. Samorząd stanie się właścicielem budynku dopiero po przeprowadzce sądu na Pola Czerwonkowskie. Zanim to nastąpi, minie kilka lat. Najpierw trzeba podpisać porozumienie o wymianie nieruchomości. Następnym krokiem będzie opracowywanie koncepcji i sporządzanie dokumentacji technicznej inwestycji. Dopiero po tym etapie zapadnie decyzja o realizacji samej inwestycji, na którą Ministerstwo Sprawiedliwości wyasygnuje środki w swoim budżecie.

Przyjmując, że faza przygotowania koncepcji oraz projektu trwa od 10 do 18 miesięcy, oraz dodając do tego czas potrzebny na uzyskanie pozwolenia na budowę, można założyć, że budowa nowego sochaczewskiego sądu rozpocznie się najpóźniej w 2023 roku.

 Działania do skutku

Przypomnijmy, że inicjatorem budowy nowego sądu był Jacek Woźnica, były prezes Sądu Rejonowego w Sochaczewie, który zabiegał o tę inwestycję. Działania te prezes Woźnica prowadził od lat. Był nawet moment, gdy niewiele brakowało, aby jego plany zostały zrealizowane. Otóż za czasów rządów PO-PSL byłe szefostwo Ministerstwa Sprawiedliwości zarezerwowało środki na budowę nowego sądu w Sochaczewie. Jednak w wyniku nacisków niektórych polityków, zamiast na inwestycję w Sochaczewie, pieniądze przeznaczono na budowę sądu w Gostyninie.

Dopiero zmiana rządu przyspieszyła realizację tak potrzebnej miastu inwestycji i poprawę warunków pracy sędziów, a te nie spełniają obecnych wymogów. Mówią one wyraźnie, że sędziowie powinni pracować samodzielnie, tymczasem pracują oni po kilku w jednym gabinecie. Ale to nie jedyny problem. Przy dużych rozprawach, gdzie jest wielu oskarżonych, pojawia się problem ze znalezieniem odpowiedniej sali rozpraw, która mogłaby ich pomieścić. Do tego w budynku powstałym pod koniec lat 60. ubiegłego wieku brak jest pokoju do przesłuchiwania nieletnich, czytelni akt, pokoju do nagrań, czy pomieszczenia do rozpraw prowadzonych na odległość poprzez wideonagranie.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBędzie Dom Kultury
Następny artykułArtystyczne motanki