Strona główna Kampinos Nie wszystko cieszy

Nie wszystko cieszy

523
0
PODZIEL SIĘ

Ten rok w gminie Kampinos upływa pod znakiem inwestycji drogowych oraz wykonywania prac związanych z termomodernizacją i oświetleniem. Wiele spraw uporządkowano i poprawiono. Jednak nie wszyscy są zadowoleni. Część mieszkańców gminy Kampinos narzeka, że nadal sprawy inwestycyjne w ich miejscowościach są odwlekane w nieskończoność.

Jednak, jak zaznaczają pracownicy Urzędu Gminy w Kampinosie, nie wszystkie zadania i plany da się realizować, mimo składanych obietnic.

– Wszystkie zadania staramy się realizować sukcesywnie, krok za krokiem, w miarę posiadanych możliwości finansowych. Nie wszystko da się radę zrobić od razu. Jednak planujemy i chyba efekty naszych działań widać. Co roku przedstawiam co udało się zrobić i jak realizowany jest harmonogram prac inwestycyjnych – wspomniała Monika Ciurzyńska, wójt gminy Kampinos na jednej z sesji rady gminy

 Cieplej w murach

Jednym z największych zadań, które udało się zrealizować w tym roku, były prace termomodernizacyjne budynków użyteczności publicznej. Z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego gmina otrzymała dotację na wykonanie docieplenia budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczytnie, świetlicy w Łazach oraz siedziby Urzędu Gminy Kampinos. Obiekty te zostały ocieplone zewnętrznie warstwą styropianu i wełny mineralnej. W OSP w Szczytnie dodatkowo wymieniono m.in. drzwi, parapety, wentylację oraz wykonana została instalacja ogrzewania i chłodzenia dla wybranych pomieszczeń.

Prace termomodernizacyjne trwały w okresie letnim. W przypadku ogrzewania w modernizowanych obiektach wykorzystano nowoczesne urządzenia grzewcze i Odnawialne Źródła Energii.

– Dodatkowo Urząd Gminy w Kampinosie przeszedł nie tylko wymianę urządzeń grzewczych i izolacji termicznej, ale też modernizację całego budynku, który w okresie chłodnych miesięcy nie był zbyt przyjazny dla pracowników. Na ziąb i wilgoć w budynku narzekali też petenci – wspomina jedna z pracownic.

Gmina zdecydowała się, aby przy okazji wymiany instalacji i ocieplania budynku zrobić remont całości obiektu – usunąć PCV, naprawić tynki ścian oraz sufitów, a także wymienić posadzki. We wszystkich obiektach prace zostały już wykonane i odebrane przez urząd.

Drogi lepsze i gorsze

 Lato, mimo wysokich temperatur było okresem wymiany nawierzchni dróg w gminie. Przebudowana kompleksowo została ul. Niepodległości w Kampinosie, drogi gminne w Skarbikowie i Łazach oraz reszta ulic w Kampinosie i Kampinosie A, w tym ulica Szkolna, Kwiatowa i Ogrodowa.

W pierwszej kolejności ruszyły prace na 500-metrowym odcinku w Skarbikowie, gdzie powstała nowa nakładka mineralno-asfaltowa oraz solidnie utwardzone pobocza. Mieszkańcy wsi od dawna zabiegali o poprawę drogi w tym miejscu. Gmina dostała tu też dotację od Województwa Mazowieckiego w wysokości 75 tys. złotych.

Stan drogi w Łazach od dawna był fatalny. W tej wsi po pracach poprawiających strukturę drogi wylano mieszankę asfaltowo-mineralną.

– W końcu po tylu latach starań mamy solidną drogę, a nie same dziury – mówi jeden z mieszkańców Łaz.

Na ulicy Szkolnej przez kilka lat droga była stale łatana i niezbyt bezpieczna. Obecnie na 79-metrowym odcinku jest nowa nawierzchnia bitumiczna. Podobnie na 272 metrach ul. Kwiatowej. Wykonane zostały też nowe chodniki oraz oświetlenie uliczne. Na realizację tego zadania gmina Kampinos pozyskała dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych w wysokości niemal pół miliona złotych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego

Jednak nie wszyscy są zadowoleni. Mieszkańcy Podkampinosu skarżą się, że ich prośby są lekceważone.

– Jeszcze za poprzedniego wójta Tymofiejewicza był plan ustawienia nowego oświetlenia ulicznego. Trzeba było go uaktualnić za obecnego wójta. Niebawem i ten plan odejdzie do lamusa, gdy się nie ruszy, a my jak nie mamy, tak nie mamy dobrego oświetlenia. Sprawa jest odkładana na później – mówi Anna, jedna z mieszkanek Pokampinosu.

Urząd gminy obiecuje, że nowe lampy będą w najbliższym czasie. Mieszkańcy martwią się jednak, gdyż idzie zima, szybko robi się ciemno, a dzieci wracają po godzinie 16.00 ze szkoły.

– Nie jest bezpiecznie. Ruch jest spory, a oświetlenie mizerne. Obiecano nam w tym roku lampy. Teraz znów wszystko pod znakiem zapytania. Czy zdążą przed tą zimą ? – pyta pani Anna.

Czy gmina, poza lepszym stanem dróg, zapewni też ich dobre doświetlenie? Na to liczą mieszkańcy mniejszych miejscowości.

Bogumiła Nowak

Fot. UG Kampinos

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułW hołdzie Papieżowi
Następny artykułJasne reguły działania