Strona główna Iłów Nie ma chwili na nudę

Nie ma chwili na nudę

297
0
PODZIEL SIĘ

 Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Giżycach, choć jest placówką niezbyt dużą, to jednak znaną z wielu dobrych pomysłów i aktywności zarówno uczniów, jak i grona pedagogicznego oraz rodziców. Szkoła słynie z udziału w ekologicznych konkursach, w których zdobywa wiele laurów.

Placówka od dawna promuje zdrowe odżywianie. Pod tym względem jest jedną z najlepszych w Polsce. Co poświadczają specjalne certyfikaty. Jednak nie tylko tym się zajmują w tej placówce. Szkoła aktywnie działa promując czytelnictwo. Tu również może pochwalić się licznymi nagrodami.

Uczą, co jeść

W ramach programu Owoce i warzywa w szkole w SP w Gizycach odbyło się 18 października uroczyste podsumowanie konkursu „Szkolna przerwa śniadaniowa, mleczna, z warzyw, owocowa” i wręczenie nagród finalistom realizowanego.

Małgorzata Orzeszek – szkolna koordynatorka programu przedstawiła zrealizowane działania. Zwłaszcza podziękowała najmłodszym uczestnikom konkursu, z oddziału przedszkolnego kierowanych przez Annę Karpińską za przygotowanie prac plastycznych na temat warzyw i owoców. Barwne dzieła eksponowane były na forum szkolnym.

Konkurs ten odbywał się pod hasłem „Bez śniadania nie ma nauczania”. Koordynatorka przypomniała uczniom o tym, że posiłek ten jest niezbędny, ale trzeba jednocześnie pamiętać o zdrowych nawykach żywieniowych oraz wartości odżywczych poszczególnych produktów.

Największym zainteresowaniem cieszyły się, jak zwykle w takich konkursach, wszelkie przepisy. Każdy z uczniów, a nawet rodziców może z nich skorzystać, gdyż są publikowane w szkolnej gazetce. Nagrodami w konkursie były pojemniczki śniadaniowe z nadrukiem „Pamiętnik Chrumasa” oraz jabłka i mleko do zdegustowania.

– Staramy się edukować dzieci nie tylko pod kątem zdobywania wiedzy z różnych dziedzin nauki, ale też uczyć jak zdrowo i właściwie spędzać czas i jak się odżywiać. To poprawia ich jakość życia w myśl zasady czym skorupka za młodu nasiąknie.. Bardzo ważna w życiu każdego człowieka jest zbilansowana dieta, a owoce i warzywa to źródło wielu niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witamin – wspomniała na jednej z sesji Krystyna Wilczek, dyrektor SP w Giżycach.

Nadal czytają

Choć akcja Narodowego Czytania była promowana głównie we wrześniu, to jednak w Giżycach akcja ta promowana jest nadal. Właśnie 21 października była kolejna odsłona Narodowego Czytania. We wrześniowej dzieci poznawały nowelę Bolesława Prusa „Katarynka”. Tym razem przedstawiona była „Dobra Pani” Elizy Orzeszkowej.

Nowelę czytały Krystyna Wilczek oraz zaproszeni  goście – Wanda Dragan – radna powiatu sochaczewskiego, Paulina Piątkowska, Agata Pszenicka i Ewa Wosińska – przedstawicielki Rady Rodziców, przy SP w Giżycach.

­– Cieszymy się, że ta ważna inicjatywa wpisała się w życie naszej szkoły. To najlepsza promocja klasyki polskiej literatury oraz czytelnictwa – podkreśliła pani dyrektor, wskazując na zalety czytania książek: wzbogacanie słownictwa, poszerzanie wiedzy oraz rozwijanie wyobraźni.

Uroczystość zakończono zdrowym poczęstunkiem w myśl realizowanego przez szkołę całorocznego programu „Zdrowo jem, więcej wiem!”, w którym od około dwóch lat giżycka szkoła jest liderem.

­– Warto przypomnieć, że około miesiąc temu gościliśmy parę prezydencką – Agatę Kornhauser – Dudę z Andrzejem Dudą przy akcji „SprzątaMY Las”. Uczniowie chętnie uczestniczyli w niej i dumni byli, że ich szkoła gościła prezydenta Polski. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w lekcji poszanowania przyrody, przyczynić się do ochrony środowiska i jednocześnie zaznaczyć swoje miejsce jako laureata ogólnopolskiego konkursu – dodaje Wilczek.

Bogumiła Nowak

Fot. SP Giżyce