Strona główna Kultura Nauczyciele i przyjaciele

Nauczyciele i przyjaciele

390
0
PODZIEL SIĘ

Już po raz ósmy sekcja edukacji i Klubu Nauczyciela Sochaczewskiego Centrum Kultury zaprezentowała Wystawę Twórczości Nauczycieli.

Wernisaż odbył się w środę 23 października w Kramnicach Miejskich. W tym roku poszerzono formułę tego wydarzenia, zapraszając innych artystów z terenu naszego miasta i powiatu sochaczewskiego do wzięcia udziału w wystawie. Również zaprezentowano prace najmłodszych artystów działających w pracowniach plastycznych przy SCK w Sochaczewie.

Wystawa Nauczycieli prezentuje bardzo różnorodny i bogaty przekrój artystycznej działalności w sumie 13 osób. Są prezentowane nie tylko obrazy olejne, akwarele, grafiki, ale też ceramika i rękodzieło artystyczne. Zaskakujące są prace najmłodszych dzieci, które pod kierunkiem instruktorów wykonały naprawdę wysokiej klasy dzieła.

Wernisaż rozpoczął występ Chóru Nauczycielskiego Vivace, który zaprezentował pieśni patriotyczne i ludowe. Szczególnym uznaniem cieszyła się pieśń góralska „Hej Krywaniu, Krywaniu wysoki” z repertuaru zespołu Trebunie Tutki. Utwór ten w perfekcyjnym wykonaniu Vivace zaskoczył niesamowitym wykonaniem partii solowych i wspaniałym, góralskim brzmieniem.

Dzieła duże i małe

Potem uroczystego otwarcia dokonał Marek Fergiński – wiceburmistrz Sochaczewa, który wraz z Joanną Niewiadomską-Kocik – naczelnikiem wydziału kultury, promocji i turystyki przy Urzędzie Miasta w Sochaczewie, wręczył pamiątkowe dyplomy i kwiaty uczestnikom wystawy.

Swoje prace zaprezentowali: Barbara Jachimowicz, Małgorzata Błażejewska, Mirosława Łękawska, Stanisław Werle, Maja Ryż, Jadwiga Orczyk – Miziołek, Elżbieta Zielkowska, Eleonora Baranowska, Ryszard Szatkowski, Monika Kosowiec, Zdzisław Chlebowski, Bogumiła Nowak i Marcin Hugo-Bader, który jednocześnie był komisarzem tej wystawy.

Pokazane zostały też ekologiczne prace małych artystów z Kreatywnej Pracowni Rękodzieła, prowadzonej przez Jadwigę Orczyk-Miziołek.

Robimy różne prace z materiałów recyklingowych, starych puszek, zużytych materiałów czy też resztek szkła. Jaki efekt, można zobaczyć. Dziewczynkom jednak bardzo przypadła do gustu taka twórczość – mówi pani Jadwiga.

Szczególnie zachwycała biżuteria wykonana z metalowych odpadów, broszki ceramiczne i z resztek tkanin. Małe artystki z przejęciem opowiadały wrażenia z tego, jak wykonywały swe dzieła i co planują wykonać niebawem.

Nagrodzeni instruktorzy

W trakcie wernisażu zaśpiewali wokaliści ze studia piosenki prowadzonego przez Piotra Milczarka, instruktora sekcji wokalno-muzycznej SCK. Zaśpiewały najmłodsze uczestniczki. Szczególnie zachwyciła piosenka „Hallelujah” z repertuaru Leonarda Cohena, zaśpiewana przez sześciolatkę. Pamiątkowe statuetki wręczone zostały instruktorkom – Mai Ryż oraz Jadwidze Orczyk – Miziołek w podziękowaniu na ich działalność edukacyjną wśród najmłodszych. Pani Maja uczy dzieci w pracowni maiolika trudnej sztuki ceramicznej. Nagrodzeni zostali również – Piotr Milczarek, Ania Robak, ucząca języka angielskiego, Andrzej Kopa – prowadzący Ognisko Muzyczne, oraz brydżyści – Jan Chłopecki i Henryk Redes. Podziękowano na koniec Zofii Szydełko za społeczne prowadzenie warsztatów z origami, czyli papierowych arcydzieł.

Nagrodzeni dodatkowo zostali: sochaczewski mistrz szachowy Stanisław Osiecki, który niebawem ma startować w Szachowych Mistrzostwach Świata oraz jego uzdolniona uczennica Blanka Bluczak, która ma bardzo wiele talentów m.in. świetnie rysuje i śpiewa.

Całość zamknęła ballada rockowa kultowego zespołu Dżem w wyśmienitym wykonaniu jednego z uczestników projektu „Sochaczew Rozśpiewany”.

Bogumiła Nowak

Fot. Bogumiła Nowak