Strona główna Wyszogród Najstarsza jubilatka w regionie

Najstarsza jubilatka w regionie

444
0
PODZIEL SIĘ

Ochotnicza Straż Pożarna w Rębowie jest jedną z najstarszych nie tylko na Mazowszu, ale też w kraju.

Ta najstarsza jednostka OSP w Polsce, będąca w Kcyni w województwie kujawsko-pomorskim, ma blisko 220 lat. Natomiast OSP w Rębowie niemal połowę mniej, czyli 111 lat działalności. Jednak rębowianie mają najdłużej działającą w powiecie płockim strażacką Orkiestrę Dętą. W tym roku świętowała ona 110 lat.

Straż Pożarna na terenie Rębowa powstała w 1908 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Antoniego Pomirskiego, który wystąpił z propozycją zorganizowania Straży Ogniowej Ochotniczej, jak ją wtedy nazywano. Zwołano zebranie organizacyjne mieszkańców Rębowa, pomysł jednogłośnie został zaakceptowany. Pierwszym prezesem straży wybrano Franciszka Krzemińskiego, a naczelnikiem Andrzeja Szafaryna. Rok później powstała także orkiestra strażacka. Do straży wstępnie zgłosiło się 30 mieszkańców z Rębowa. Zaczynano od zera, ale dzięki ofiarności mieszkańców wsi i okolic udało się zebrać potrzebne fundusze, tak na strażaków, jak i orkiestrę. Już w 1912 roku ówczesny zarząd wysunął propozycję zbudowania remizy, którą wybudowano rok później.

Również  do stworzenia własnej orkiestry namówił mieszkańców proboszcz Pomirski. W pierwszym wojewódzkim Festiwalu Orkiestr Dętych w Płocku, jeszcze przed wojną,  orkiestra ta zajęła drugie miejsce spośród 13 startujących. Podczas okupacji strażacy działali pod zarządem niemieckim. Władysław Górecki przez całą okupację ukrywał przed Niemcami sztandar jednostki. W marcu 1945 roku działalność straży oraz orkiestry została wznowiona. W roku 2008 odbyła się uroczystość 100-lecia istnienia jednostki. Z tej okazji ukazała się monografia „100 lat OSP Rębowo”, której autorem był proboszcz ks. Jan Augustynowicz. Orkiestra Dęta OSP Rębowo działa niemal nieprzerwanie od 1909 roku. Ma na swym koncie sukcesy na przeglądach strażackich orkiestr.

Obchody 110-lecia Orkiestry odbyły się w niedzielę, 29 września. Rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Rębowie w  intencji Orkiestry i jej muzyków. Przestawiono zarys historii zespołu i wysłuchano występu grupy wokalno – instrumentalnej „Retro”. Oczywiście nie zabrakło też występów jubilatki. Przy okazji obchodów przekazano odznaczenia Zasłużony dla Ochotniczego Pożarnictwa w Powiecie Płockim, jak również pamiątkowy medalu Pro Masovia.

Jubileusz razem z Orkiestrą świętowali Piotr Zgorzelski – poseł na Sejm RP, Waldemar Pawlak – prezes Zarządu Głównego ZOSP RP, Iwona Sierocka, wicestarosta płocki, Iwona Gortat – burmistrz Miasta i Gminy Wyszogród,  Karolina Koper – asystent społeczny Marszałka Województwa Mazowieckiego, Hilary Januszczyk – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Płocku, a także Elżbieta Jachimiak – radna powiatu płockiego.

Obecni na spotkaniu goście mieli okazję obejrzeć wystawę poświęconą działalności Orkiestry, przygotowaną przez Bibliotekę w Rębowie.

BN

Fot. OSP Rębowo