Strona główna Sochaczew miasto Miasto podnosi podatki

Miasto podnosi podatki

417
0
PODZIEL SIĘ

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Miejskiej w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości oraz od środków transportu na 2020 rok. Jak wynika z zamieszczonego na stronie Urzędu Miejskiego dokumentu, czeka nas minimalna – pierwsza od ośmiu lat – podwyżka podatków na terenie miasta.

To, że mogliśmy się tego spodziewać, nie powinno nikogo dziwić. Tym bardziej, że miejskie daniny nie były podnoszone od lat. Na dodatek w 2016 roku część z nich na prośbę burmistrza zostało obniżonych.

Teraz jednak miasto nie ma wyjścia i będzie musiało je podnieść. Powód jest prozaicznie prosty. Otóż w budżecie Sochaczewa na 2020 rok trzeba zabezpieczyć środki, które obecnie zostały uszczuplone w wyniku decyzji podjętych przez rząd. A te polegały na obniżeniu stawki PIT, podniesieniu płacy minimalnej, pociągającej za sobą wzrost wynagrodzeń chociażby dla nauczycieli, którą trzeba będzie częściowo pokryć z budżetu miasta. A trzecią przyczyną jest zerowy PIT dla 26-latków.

Co więc czeka nas od nowego roku? Otóż w skierowanym do konsultacji społecznych dokumencie można przeczytać, że od 1 stycznia 2020 roku stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków wyniesie 0,95 zł od 1 m kw. powierzchni, co jest wzrostem o 6 groszy. Z kolei 4,80 zł od hektara powierzchni zapłacimy za grunty pod wodami powierzchniowymi stojącymi lub wodami powierzchniowymi płynącymi, jezior i zbiorników sztucznych. Natomiast w przypadku pozostałych gruntów w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego stawka podatku wyniesie 0,50 zł od 1 m kw. powierzchni.

Z opublikowanego dokumentu wynika również, że dla obszarów niezabudowanych objętych obszarem rewitalizacji i położonych na terenach, dla których plan zagospodarowania przewiduje zabudowę mieszkaniową, usługową albo zabudowę o przeznaczeniu mieszanym, a na których od wejścia w życie planu upłynęły 4 lata i budowa nie została zakończona, stawka będzie wynosiła 3,15 zł za metr kwadratowy powierzchni.

Wzrośnie także stawka podatku od mieszkań. Jednak w tym przypadku nie powinna być ona drastycznym odciążeniem dla właścicieli. Otóż podskoczy ona z obecnych 71 groszy do 81 groszy za metr kwadratowy mieszkania. Co w przypadku sześćdziesięciometrowego lokalu oznacza wzrost podatku o 3,6 zł. Natomiast w przypadku budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej będzie to 23,90 zł za m kw. od powierzchni użytkowej. Z kolei w prowadzeniu działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym stawka wyniesie 11,18 zł za m kw., związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych 4,87 zł m kw., a w przypadku pozostałych budynków, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego, będzie to 8,05 zł/ m kw.

Bez zmian po raz kolejny pozostają natomiast stawki podatków od pojazdów i w 2020 roku będą takie same, jak w tym.

Jerzy Szostak

Fot.Pixabay

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNagrodzą twórców
Następny artykułW hołdzie Papieżowi