Strona główna Kultura Końskie pasje na płótnach

Końskie pasje na płótnach

647
0
PODZIEL SIĘ

W Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą odbędzie się jedna z najciekawszych wystaw w roku. To długo oczekiwana ekspozycja prac Andrzeja Novák-Zemplińskiego, najwybitniejszego współczesnego polskiego artysty malarza portretującego konie oraz klimaty rodem niemal jak z obrazów braci Kossaków. Są nie tylko sceny galopad, polowań, bitew czy stajni, oraz dworskie, są też widoki architektoniczne i pejzaże nawiązujące do minionej epoki dworów i dworków. Sporo fascynacji tzw. angielszczyzną „sporting art”, która na trwale weszła do kanonu „sztuki końskiej” w malarstwie.

Obrazy Andrzeja Novák-Zemplińskiego trafiają do miłośników koni, hodowców i pasjonatów sportów konnych na całych świecie – w obu Amerykach, Australii, Afryce oraz oczywiście w Europie.

– Nie uważam, że to co robię jest anachronizmem, drogą pod prąd. Tak maluję, bo tak czuję, nie próbuję oszukać ani siebie, ani tym bardziej tych, którzy na takie obrazy oczekują – pisze w katalogu do wystawy artysta.

Dzieła Andrzeja Novák-Zemplińskiego będzie można w sochaczewskim Muzeum zobaczyć w sobotę, 19 października o godzinie 16.00.

 BN

fot.archiwum