Strona główna Powiat Gospodynie nie próżnują

Gospodynie nie próżnują

408
0
PODZIEL SIĘ

Na terenie powiatu sochaczewskiego pomysł tworzenia Kół Gospodyń Wiejskich spotkał się z ogromnym zainteresowaniem. Okazuje się, że idea integrowania środowisk wiejskich tak popularna w ubiegłym wieku po latach stagnacji odżyła.

Absolutnym liderem w ilości powstających Kół Gospodyń Wiejskich jest gmina Iłów. Tylko w tym roku, w ostatnich miesiącach zawiązało się sześć kół, gdy w innych gminach powiatu sochaczewskiego mają ich po dwa lub trzy.

W gminie Iłów do tworzenia Kół Gospodyń Wiejskich zachęca mieszkanki mieszkańców gminy radna Dorota Bernat, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Iłów. Wspiera społeczności wiejskie swą pomysłowością, energią i doświadczeniem.

– To nasz dobry duch, który podpowiada nam wiele rozwiązań, uczy co możemy zorganizować. Jesteśmy jej bardzo wdzięczne za pomoc – mówi Marta Urbaniak, sołtys wsi Bieniew – Arciechów.

Koła w ofensywie

– Panie są pełne zapału i choć działają zaledwie od kilku tygodni, to już zdążyły się pochwalić tym, co potrafią zrobić. Zaprezentowały się na Dożynkach Powiatowych w Giżycach i ich smakołyki, które wystawiły, zrobiły furorę. Zebrały około dwa tysiące złotych za swoje potrawy. To więc około tysiąc sprzedanych porcji, bo każde ciastko, czy kanapka kosztowały po 2 złote – mówiła Dorota Bernat.

Na sesji Rady Gminy Iłów, 17 września, przedstawicielki KGW dziękowały kwiatami swojej protektorce za wsparcie.

– To ja bardzo dziękuję za tę piękną niedzielę, 15 września, za wspaniałą organizację pań i panów. To może zaskakujące, ale w Kołach Gospodyń Wiejskich członkami tej organizacji, przynajmniej na naszym terenie są również panowie. Im też ta idea odpowiada. Moim pomysłem było stworzenie ośmiu kół, działa już sześć. Myślę, że do końca roku uda się zorganizować pozostałe dwa i za rok również one wystąpią na gminnych, a potem na powiatowych dożynkach – dodaje radna Bernat.

Przedstawicielom KGW specjalne podziękowania i dyplomy przekazał Sławomir Tomaszewski, przewodniczący Rady Gminy Iłów, który również, jak sam wspomina, jest członkiem Koła Gospodyń Wiejskich.

– W niczym mi nie ujmuje bycie w Kole Gospodyń Wiejskich, a jest możliwość skorzystania z doświadczeń, wiedzy i umiejętności pań, głównie tych kulinarnych – mówi przewodniczący Rady.

Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Iłów swoje stoiska rozstawiły również 21 września na Pikniku Rodzinnym w Brzozowie.

 Pełni kreatywności

Kołem, które działa już prawie rok, jest Koło Gospodyń Wiejskich „Kreatywni” z Kozłowa Biskupiego i Kornelina. Liczy 42 osoby, w tym dwóch panów. Pojawia się na wszystkich lokalnych imprezach i festynach. KGW przygotowywało kiermasze swych wyrobów na Boże Narodzenie i Wielkanoc w trakcie warsztatów, m.in. uznanie zdobywa ich piękne rękodzieło artystyczne z decoupage, papierowe kwiaty, ceramika, filcaki i temu podobne cudeńka przydatne w domu i na prezenty.

W Dożynkach Powiatowych w Giżycach uczestniczyły w konkursie na „Miodowe przysmaki Ziemi Sochaczewskiej”. Zdobyły tam dwa wyróżnienia, trzecie i drugie w kategorii wyroby cukiernicze i napoje regionalne. Mają też wyróżnienie w konkursie „Smaki Polskie” w Warszawie, gdzie zachwycano się ich pieczoną kaczką.

Mamy wiele zapału i chcemy pokazać się z jak najlepszej strony. Jesteśmy gronem różnych osób, ale bardzo ze sobą zaprzyjaźnionych. Uczymy się wzajemnie od siebie i wspieramy. Koło pozwala nam na większą integrację w naszym środowisku – mówi Aleksandra Kujawa z KGW Kreatywni.

Obecnie członkowie Koła samodzielnie remontują swoje nowe lokum. Równie aktywnie ruszyło Koło Gospodyń z Antoniewa. Oba koła z terenu gminy Nowej Suchej uzyskały już granty na swoją działalność z Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego i realizują za uzyskane fundusze warsztaty dla mieszkańców gminy.

 Bogumiła Nowak

Fot. KGW Kreatywni

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJubileusz u emerytów
Następny artykułUrodziny świetlicy