Strona główna Teresin Filmowe nagrody rozdane

Filmowe nagrody rozdane

288
0
PODZIEL SIĘ

Zakończył się tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów 2019. W Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród. Honorową nagrodę, którą jest statuetka Maksymiliana, jury przyznało ks. prof. Markowi Lisowi.

Jest on teologiem, filmoznawcą, profesorem na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego, członkiem jury ekumenicznego na festiwalach filmowych, między innymi w Cannes. To wyróżnienie przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w dziedzinie filmu.

W kategorii „Film, który zmienia życie” główną nagrodę, której patronem jest Prezydent RP Andrzej Duda, otrzymał Rafael Film za dystrybucję filmu „Nieplanowane” w reż. C. Konzelman, C. Soloman. Z kolei, nagroda od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powędrowała do twórców obrazu „Wojownicy Maryi” w reżyserii Dariusza Kuciewicza. Ten sam film otrzymał także inne wyróżnienie.

Nagrodę specjalną w ramach Festiwalu przyznaje także Związek Gmin Związanych z Życiem świętego Maksymiliana Marii Kolbego. Miałem ten zaszczyt wręczyć ją w imieniu Związku. Tym razem była to kolejna nagroda dla filmu „Wojownicy Maryi”. Ten film zdobył także Grand Prix Festiwalu – mówi ojciec Jacek Staszewski, rzecznik prasowy Niepokalanowa, od lat zaangażowany w organizację festiwalu. – W głosowaniu publiczności byli zdecydowani faworyci, zarówno w kategorii filmu dokumentalnego, jak i filmu fabularnego. Spośród filmów dokumentalnych najwięcej głosów zdobył obraz „Miłość i Miłosierdzie” w reżyserii Michała Kondrata, zaś spośród filmów fabularnych nagrodę publiczności otrzymał film „Boże Ciało” w reżyserii Jana Komasy – dodaje ojciec Staszewski.

Wśród filmów dokumentalnych wygrał obraz „Wołania Polaków na Kresach” w reżyserii Jerzego Sokalskiego, zaś wśród fabularnych – film „Eter” w reżyserii Krzysztofa Zanussiego. Natomiast w konkursie młodych filmowców statuetkę św. Jana Bosco otrzymał twórca filmu „Debiut” – Marek Hajduk.

Marcin Odolczyk