Strona główna Edukacja Czy bedzie protest nauczycieli

Czy bedzie protest nauczycieli

385
0
PODZIEL SIĘ

Choć Związek Nauczycielstwa Polskiego zapowiedział bezterminową akcję protestacyjną w całym kraju na 22 października, to na razie w Sochaczewie jest spokojnie i póki co nic nie zapowiada, aby powtórzyła się wielka burza z wiosny tego roku. Jednak zdaniem wielu sochaczewskich nauczycieli to nic pewnego.

 Sytuacja jest co prawda jakby uśpiona, ale iskra może wybuchnąć w każdej chwili. A sam strajk i przystąpienie do niego to indywidualna decyzja każdego z osobna. Strajkować może nawet jeden czy dwóch nauczycieli na całą szkolę.

Akcja protestacyjna, jak poinformował Sławomir Broniarz, prezes Zarządu Głównego ZNP, ma polegać na wykonywaniu tylko tych czynności przez nauczycieli, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. To zaś sprowadza się do tego, że nauczyciele wykonują tylko ustawowe, niezbędne minimum. Tym samym wszystkie zajęcia dodatkowe, które nie są ujęte w przepisach są zawieszone.

Sprawa wydawałaby się prosta, ale z perspektywy ucznia to niemal dramat. W szkole w czasie tego protestu zawieszone są zajęcia, które są tak lubiane przez uczniów, jak szkolne wycieczki do muzeum czy teatru. Dodatkowe wypady turystyczne czy nawet akademie. Pozostaje tylko sucha edukacja zgodnie z programem, co dla uczniów jest nudą – mówi jedna z matek.

Czytaj dalej w najnowszym numerze Expressu Sochaczewskiego, który ukaże się 22 października

Bogumiła Nowak

fot.pixabay