Strona główna Teresin Czas na pierwsze filmy

Czas na pierwsze filmy

339
0
PODZIEL SIĘ

Debiutancki projekt pod nazwą „Bliżej kina” okazał się strzałem w dziesiątkę. Sześć weekendowych szkoleń w Teresinie z zakresu sztuki filmowej cieszyło się dużym zainteresowaniem. Teraz czas na kolejny debiut, a ma być nim własny film.

Na przełomie września i października uczestnicy projektu “Bliżej kina” wzięli udział w sześciu szkoleniach filmowych. Dzięki reżyserowi Jarosławowi Banaszkowi poznali początki kina, nauczyli się, jak tworzyć scenariusze i jak tworzyć z nich filmy.

 Filmowe myślenie

– Zajęcia aktorskie z Beatą Olgą Kowalską otworzyły uczestników na okazywanie emocji i przekazywanie ich na ekranie. Paweł Sitkiewicz pokazał, jak dzięki montażowi uzyskać niebanalne efekty i sprawić, by seria niespójnych ujęć i nagrań stała się zwartą całością. Cezary Ciszewski, dokumentalista i twórca idei telewizji komórkowej, udowodnił, że telefon komórkowy daje wiele możliwości do filmowania i dokumentowania rzeczywistości – wymienia Katarzyna Rospędowska z Teresińskiego Ośrodka Kultury, pomysłodawczyni teresińskiej inicjatywy.

Jak zaznacza, był to niezwykle intensywny czas zdobywania nowych umiejętności i uczenia się myślenia filmowym językiem. Grupa uczestników została profesjonalnie przeszkolona, więc teraz przyjdzie czas na efekt cyklu warsztatów. Grupy, za zadanie będą miały nagranie własnego filmu.

Powstały obraz zaprezentują podczas specjalnej gali finałowej. A ta zaplanowana jest już niebawem, bo na drugą połowę listopada tego roku, w sali kinowo-widowiskowej Dworca To.Kultura. Wówczas wszyscy chętni będą mieli okazję obejrzeć interesująco zapowiadające się filmowe dzieło młodych artystów.

Początek kariery?

Impreza będzie o tyle ciekawsza, iż wezmą w niej również profesjonalni filmowi twórcy. To właśnie oni wspólnie dokonają oceny powstałych filmów i nagrodzą najlepsze z nich. O szczegółach minifestiwalu filmowego w Teresinie powiadomimy, jak tylko znany będzie dokładny termin. Niewykluczone, że realizowany projekt „Bliżej Kina” jest przedsięwzięciem, które być może w dalszej perspektywie zdoła komuś otworzyć drzwi do kariery aktorskiej czy reżyserskiej. Tego życzymy uczestnikom projektu, a tymczasem z niecierpliwością czekać będziemy na pierwsze filmy.

Przypomnijmy, operacja „Bliżej kina” była realizowana w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność wdrażanej przez LGD Ziemia Chełmońskiego. Projekt skierowany jest do mieszkańców gmin – Teresin, Baranów, Rybno oraz Nowa Sucha.

Marcin Odolczyk

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZapisy na kiermasz
Następny artykułPoleciały z mostu