Strona główna Iłów Bohaterom naszej Niepodległości

Bohaterom naszej Niepodległości

508
0
PODZIEL SIĘ

 Począwszy od 2006 roku organizowane są w Iłowie uroczyste obchody z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przez Rzeczypospolitą Polską.

Dumni z dziedzictwa naszych przodków, wdzięczni za ich ofiarę, organizatorzy uroczystości – Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej oraz Mazowiecka Wspólnota Samorządowa, pragną złożyć hołd wszystkim, którzy dla niepodległego bytu Rzeczypospolitej oddali swe życie.

Tegoroczna uroczystość 101. rocznicy niepodległości odbędzie się w Iłowie w wigilię Święta Niepodległości, w niedzielę, 10 listopada. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 18.00 apelem i złożeniem kwiatów przed Kolumną Niepodległości obok kościoła parafialnego. Kolumna ta została odsłonięta w Iłowie w roku ubiegłym, aby uczcić tych wszystkich, którzy na przestrzeni minionych lat walczyli o wolność.

Po uroczystości przy Kolumnie Niepodległości uczestnicy złożą kwiaty przy tablicy ku czci Marszałka Józefa Piłsudskiego, znajdującej się w Rynku Staromiejskim. Kolejnym punktem obchodów Święta Niepodległości w Iłowie będzie koncert w auli Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego, podczas którego wystąpi Śpiewająca rodzina Kaczmarków. To rodzinny zespół śpiewaków operowych. Iwona Kaczmarek śpiewa sopranem lirycznym, jej mąż Piotr jest tenorem, zaś wybitnie uzdolnieni synowie, 16-letni Adam i 20-letni Wojciech brali udział w telewizyjnym programie „Mam talent”. Rodzina występuje zarówno w Polsce, jak i za granicą. Bogaty repertuar i wspaniałe głosy sprawiają, że ich koncerty są prawdziwą ucztą duchową.

Tegoroczna uroczystość z okazji Święta Niepodległości będzie miała również akcent związany z postacią prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, którego 100-lecie przypada w tym roku. Para prezydencka – Ryszard Kaczorowski oraz jego małżonka Karolina, kilkakrotnie byli w Iłowie na zaproszenie Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Ziemi Iłowskiej. Przypomnimy o tym w specjalnie przygotowanej okolicznościowej gazecie oraz na wystawie zdjęć związanych z osobą pana prezydenta.

Tradycyjnie, jak co roku 11 listopada, o godzinie 10.00 wyruszy z Iłowa Marsz Niepodległości. Trasa marszu wiedzie od kościoła parafialnego w Iłowie, przez lasy Iłowskie w kierunku Słubic. Po drodze zatrzymamy się na chwilę przy miejscu 96. Dębów Pamięci w Grzybowie. Tam zapalimy znicze pod tablicą pamiątkową. W Słubicach dołączymy do mieszkańców tej miejscowości zgromadzonych przy Kopcu Powstańców Styczniowych. Tam po odegraniu hymnu, modlitwie oraz Apelu Poległych, złożymy kwiaty i zapalimy znicze.

Jak co roku odprawiona zostanie również Msza święta za Ojczyznę o godzinie 17.00 w kościele parafialnym w Iłowie.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w uroczystościach Święta Niepodległości. Będzie to wyraz troski o naszą pamięć i tożsamość, jak również okazja do miłego spędzenia wieczoru podczas uroczystego koncertu.

Wanda Dragan

Fot. Andrzej Dragan