Strona główna Powiat Zapraszamy na odsłonięcie muralu

Zapraszamy na odsłonięcie muralu

414
0
PODZIEL SIĘ

To już w najbliższy piątek, 27 września. Na południowej ścianie budynku Starostwa Powiatowego w Sochaczewie od ulicy Botanicznej powstał patriotyczny mural. Jego uroczyste odsłonięcie zaplanowane jest na godz. 11.00 i odbędzie się m.in. w asyście Wojska Polskiego.

Mural, którego pomysłodawcą jest Maciej Małecki, poseł na Sejm RP, a którego idea spotkała się z entuzjazmem władz powiatu, z honorem upamiętnia obrońców Sochaczewa z 1939 roku. Autorem unikatowego dzieła jest dr sztuk pięknych Rafał Roskowiński.

– W 80. rocznicę napaści Niemiec na Polskę, w 80. rocznicę bitwy nad Bzurą zależało mi, żeby godnie upamiętnić żołnierzy września 39 roku w nowoczesnej formie, aby trafiła ona przede wszystkim do młodych. Dziękuję staroście Jolancie Gonta, która użyczyła nam ściany budynku oraz burmistrzowi Piotrowi Osieckiemu. Podziękowania należą się też prezesowi Dragon Fight Club Sochaczew – Sławomirowi Cyplowi, a także Pawłowi Krasuckiemu dyrektorowi Zakładu Gospodarki Komunalnej – mówi poseł Małecki.

Na szczycie obiektu będziemy mogli podziwiać mural symbolicznie prezentujący żołnierzy kampanii wrześniowej sprzed 80 laty. Część malowidła przedstawia postać Feliksa Kozubowskiego, dowódcy niezwykle dramatycznej obrony Sochaczewa.

Mural wykonali studenci czwartego roku malarstwa Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie pod kierunkiem swojego wykładowcy dr Rafała Roskowińskiego, który jest jednym z pionierów polskiego muralizmu, autorem wielu monumentalnych obrazów ściennych o tematyce historycznej w Polsce i za granicą.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu, na tę wyjątkową uroczystość. Wspólnie oddajmy hołd bohaterom walki o Ojczyznę.

Starostwo Powiatowe

w Sochaczewie

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułW Krainie Chopina
Następny artykułNowe substancje psychoaktywne