Strona główna Powiat Zabytki na polu

Zabytki na polu

457
0
PODZIEL SIĘ

Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wzbogaciło się w ubiegłym tygodniu o nowe eksponaty; przedmioty związane z II Wojną Światową. Natrafiono na nie 10 września podczas prac polowych w miejscowości Janaszówek.

Jeden z tamtejszych gospodarzy zauważył wystający z ziemi metalowy przedmiot przypominający minę. O swoim znalezisku natychmiast powiadomił policję. Ta zabezpieczyła teren do czasu przyjazdu saperów. Czekając na nich, funkcjonariusz pilnujący niewybuchów zauważył, iż wśród wyoranych przedmiotów mogą znajdować się zabytki. Na miejsce wezwano archeologa Muzeum Ziemi Sochaczewskiej.
– Przedmioty zostały zabezpieczone przez policję w asyście archeologa, po stwierdzeniu niezdatności do użytku i zakwalifikowaniu jako zabytki, przedmioty w postaci przerobionego karabinu Lebel Mle 1886 oraz inne obiekty zostały przekazane na stan Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą – powiedział nam Paweł Rynkiewicz z KPP w Sochaczewie.
Z kolei Paweł Rozdżestwieński, dyrektor sochaczewskiego muzeum, w rozmowie z nami stwierdził, że w przypadku znaleziska w Janaszówku nie mamy do czynienia z partyzancką skrytką, w której po wojnie ukryto broń. Według dyrektora była ona prawdopodobnie wykorzystywana przez lokalnego kłusownika. O czym może świadczyć przerobienie na tzw. obrzyna karabinu Lebel Mle 1886. Prawdopodobnie został on pozyskany przez ostatniego właściciela w 1939 roku, kiedy to w ten karabin wyposażono część oddziałów Obrony Narodowej. Niewykluczone, że odnaleziona broń mogła należeć do działającej w tej okolicy podczas II Wojny Światowej bandy „Zgadynia”, która za swoją siedzibę obrała leżący obok Janaszówka Bogdaniec. Historię bandy, która następnie zasiliła szeregi Gwardii Ludowej, opisaliśmy w maju 2017 roku w artykule „Golgota mieszkańców Bogdańca”.
Dodajmy, że oprócz karabinu znaleziono także skorupę po minie przeciwpancernej oraz taśmę z nabojami do niemieckiego karabinu maszynowego MG 42.

Fot.: KPP Sochaczew