Strona główna Wyszogród Z certyfikatem zabytku

Z certyfikatem zabytku

503
0
PODZIEL SIĘ

Drewniany kościół parafialny św. Jana Chrzciciela w Rębowie znalazł się w gronie 14 wspaniałych, unikatowych zabytków z subregionu płockiego i województwa mazowieckiego wskazanego przez marszałka województwa mazowieckiego.

Rębowski kościół jest budynkiem o konstrukcji zrębowej, oszalowany i wzmocniony tzw. lisicami. Określony jest on jako wiejski kościół późnogotycki. To jedna z nielicznych nawet na tle kraju budowli sakralnych z tego okresu.

Obiekty wyróżnione zostały jako cenne, gdyż posiadają znaczenie historyczne, kulturalne i architektoniczne. Tytułem i certyfikatem „Cenny Zabytek Mazowsza” oznaczone są budowle wskazane przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Nie jest to tylko oznakowanie i wyróżnienie dokumentem, ale też podkreślenie, że Cenne Zabytki” dostały dofinansowanie z budżetu województwa na np. remonty lub konserwację swego obiektu. I jako takie pozostają pod baczną uwagą władz samorządowych. Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego wręczył wyróżnionym certyfikaty pod koniec sierpnia w Płocku.

BN

Fot. Adam Struzik (FB)