Strona główna Powiat Wyciek po awarii

Wyciek po awarii

509
0
PODZIEL SIĘ

W związku z awarią kolektora odprowadzającego ścieki z części Warszawy do oczyszczalni ścieków „Czajka”, do Wisły przedostała się duża ilość ścieków, co może wpływać na jakość wody w rzece.

„W związku z zaistniałą sytuacją, mając na uwadze zdrowie i życie ludzi, w najbliższym czasie na terenie powiatów województwa mazowieckiego, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny zlecił powiatowym inspektorom sanitarnym podjęcie stosownych działań mających na celu monitorowanie bezpieczeństwa wody przeznaczonej do spożycia, jak również jakości wody w kąpieliskach oraz miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny – w Powiecie Warszawskim Zachodnim, w Legionowie, w Nowym Dworze Mazowieckim, w Płocku, w Płońsku, w Sochaczewie” – informuje w komunikacie Sanepid w Sochaczewie.

W czwartek, 29 sierpnia odbyło się w Płocku posiedzenie zespołu zarządzania kryzysowego, podczas którego podsumowano ustalenia związane z awarią kolektorów oczyszczalni ścieków „Czajka”. W spotkaniu wzięli udział m. in. Minister Zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny, Wojewoda Mazowiecki, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, prezydent Płocka oraz przedstawiciele wszystkich służb, inspekcji i podmiotów zaangażowanych w działania.

Zgodnie z ustaleniami uruchomiono wzmożony monitoring i kontroli jakości wody wodociągowej. Służby sanitarne będą badały wodę codziennie według ustalonych norm – trzy razy dziennie.

W województwie mazowieckim nie ma legalnych kąpielisk oraz miejsc wykorzystywanych do kąpieli zlokalizowanych nad Wisłą. W związku z tym sanepid apeluje o respektowanie zakazu kąpania się w miejscach dzikich na Wiśle. Jednocześnie ostrzega wędkarzy korzystających z łowisk, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt czy też do nawadniania upraw o zagrożeniu zanieczyszczeniem wody z Wisły. Rekomenduje również rezygnację z aktywności sportowych, które wiązałyby się z koniecznością brodzenia w wodzie wiślanej. Na terenie powiatu sochaczewskiego nie ma specjalnych wytycznych poza ogólnymi zasadami bezpieczeństwa.

BN

fot.pixabay