Strona główna Sochaczew miasto Tablice pamięci o bohaterach

Tablice pamięci o bohaterach

297
0
PODZIEL SIĘ
mde

 W Sochaczewie, otwarty został nowy punkt szlaku historyczno – turystyczny „Trakt Pamięci Bohaterów Bitwy nad Bzurą 1939 r.”.

Edukacyjna tablica powstała w przy ul. Sobieskiego i opowiada o dramatycznej historii – zbrodni niemieckiej w Boryszewie. Przypomnijmy, że 22 września 1939 r. żołnierze Wehrmachtu rozstrzelali w tym miejscu 50 jeńców polskich z Bydgoskiego Batalionu Obrony Narodowej. Fakt ten jest jednym z symboli zakończenia Bitwy nad Bzurą 1939 r.

Tablica w Boryszewie została ufundowana przez miejski samorząd a jej projektantami są Jakub Wojewoda i Radek Jarosiński. Aktualnie Trakt na terenie powiatu sochaczewskiego łączy 15 punktów oznaczonych tablicami edukacyjnymi o unikatowej treści. Upamiętniającej ważne wydarzenia związane z bohaterskimi dowódcami kierującymi walką i heroizmem żołnierzy poległych w obronie Polski w 1939 r.

Dodajmy, że pomysłodawcą jego utworzenia jest Maciej Wojewoda, założyciel Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą , zaś projektantem i wykonawcą Jakub Wojewoda oraz Marcin Rząb wraz ze Stowarzyszeniem Muzealna Grupa Historyczna  im.II im.II/18  pp. W 1998 r. w Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, powstał projekt utworzenia edukacyjnego szlaku historyczno – turystycznego łączącego obiekty Bitwy nad Bzurą 1939 r. w jeden cykl.

opr. es

Fot.: Jakub Wojewoda

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNie tyko czytali
Następny artykułWyrównany rekord świata