Strona główna Iłów Święto Plonów w Giżycach

Święto Plonów w Giżycach

389
0
PODZIEL SIĘ

Dożynki to czas dziękczynienia za zebrane plony oraz codzienną pracę i trud rolników. Tegoroczne święto plonów powiatu sochaczewskiego odbyło się 15 września w miejscowości Giżyce, położonej w gminie Iłów.

Dożynki rozpoczęto tradycyjnie uroczystą mszą świętą, którą celebrował biskup Józef Zawitkowski w kościele świętych Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach. Delegacje z gmin i instytucji rolniczych złożyły na ołtarzu wieńce dożynkowe oraz bochny chleba wypieczone z tegorocznego zebranego zboża oraz kosze z darami ołtarza. Po mszy świętej wszyscy przeszli na specjalnie przygotowany i przyozdobiony teren parafialny, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Rozpoczęto je tradycyjnie od wystąpień organizatorów, obrzędu dzielenia chlebem i złożenia podziękowań wszystkim delegacjom wieńcowym oraz instytucjom i osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznych dożynek. Głos zabrali organizatorzy, w tym Jolanta Gonta – starosta sochaczewski i Jan Kraśniewski wójt gminy Iłów, którzy skierowali do rolników, ale i wszystkich uczestników kilka słów, podkreślając ogromną rolę polskiego rolnictwa. Dziękowali rolnikom i ich rodzinom za ogromny trud włożony w zbiór tegorocznych plonów, bo to dzięki ich ciężkiej pracy i szacunku do ziemi w Polsce nie brakuje chleba.

Cieszę się, że rolnicy mają obecnie widoczne wsparcie ze strony rządu, zwłaszcza, że na naszym terenie duże starania, jeśli chodzi o pomoc rolnikom czyni poseł Maciej Małecki, który wsłuchuje się w potrzeby mieszkańców naszego powiatu, w tym rolników – podkreślała Jolanta Gonta, starosta sochaczewski. Wójt gminy Iłów Jan Kraśniewski mówił w słowach uznania o ciężkiej pracy rolników, która nie zawsze kończy się obfitymi zbiorami. Przypomniał Komisje szacujące straty z powodu przymrozków, suszy i burz z gradobiciem. Zaznaczył, iż wynikiem prac Komisji w gminie Iłów jest ponad 600 wniosków. Podziękował wszystkim pracującym nad wnioskami za trud, a Rolnikom życzył by trafiły do nich zapowiadane przez Rząd rekompensaty. Podkreślił również, że rolnictwo i sadownictwo w Gminie Iłów funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie.”

Wspomniane zostały również problemy gminy min: niedobór wody i stan dróg. Wójt Jan Kraśniewski podkreślił szczególną rolę budowy Stacji Uzdatniania Wody oraz ciągłych starań o polepszenie jakości dróg w naszej gminie.

Szczególne podziękowanie kieruję do pana posła Macieja Małeckiego, który wszystkie potrzeby naszego samorządu zachowuje w pamięci i wykorzystuje każdą sposobność do pomocy. Dofinansowanie budowy sali sportowej w Brzozowie blisko 1,9 mln to duża pomoc dla budżetu gminnego, ale to nie jedyny efekt starań P. Posła. Pamiętamy dofinansowania: Klubu Senior Plus, drogi w Olszowcu, Grant z Ministerstwa Cyfryzacji. Dziękuję pani Jolancie Gonta – Staroście Sochaczewskiemu za bardzo dobrą codzienną współpracę Starostwa z naszą Gminą, za decyzję o tegorocznych dożynkach powiatowych w Giżycach -p owiedział wójt Jan Kraśniewski.

Po przemówieniach gospodarzy głos zabrali zaproszeni goście m.in. poseł Maciej Małecki, który przeczytał list Premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do mieszkańców powiatu sochaczewskiego.

W dalszej części dożynek rozstrzygnięte zostały konkursy „Ziemia Giżycka dawniej i dziś w 780. rocznicę miejscowości” oraz “Miodowe przysmaki ziemi sochaczewskiej”. Na scenie usłyszeliśmy min. Sochaczewską Orkiestrę Dętą, wykonawców ze studia piosenki przy Gminnym Ośrodku Kultury w Iłowie i Zespół Koła Emerytów i Rencistów „Iłowiacy”. Publiczność zebrana pod sceną mogła również podziwiać wyjątkowe wykonania solistek związanych z Giżycami – Angeliki Orzeszek i Joanny Rolewskiej, których występy zostały nagrodzone dużymi brawami.

Zabawę „na dechach” pod sceną rozpoczął zespół Bravo. Niewątpliwą atrakcją było widowisko pełne orientalnej zmysłowości i cygańskiego temperamentu, czyli występ zespołu Cygańskie Czary, który wykonał m.in. takie utwory jak: Czarne oczy, „Szurjaki”, Graj piękny Cyganie”, „Jadą wozy kolorowe”, porywając zgromadzonych mieszkańców do tańca. Dożynkową zabawę zakońzcyła gwiazda wieczoru – zespół Exell.

Wokół terenu parafialnego ustawiły się różne, kolorowe, strojne stoiska. Było wesołe miasteczko, darmowe malowanie twarzy dla dzieci, wata cukrowa i fotobudka, która wykonała ponad 300 zdjęć. Warto podkreślić również pracę i zaangażowanie Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Iłów – Międzysołeckie Koło Gospodyń Wiejskich w Ładach i Koło Gospodyń Wiejskich Nadwiślańskie, których przysmaki cieszyły zarówno oko jak i podniebienie. Na wszystkich czekała grochówka, paszteciki, chleb ze smalcem i ogórkiem no i oczywiście domowe, słodkie wypieki, a także nalewki własnej roboty.

Organizatorami tegorocznego święta plonów byli: Jolanta Gonta, starosta sochaczewski wraz z Janem Kraśniewskim, wójtem gminy Iłów oraz proboszcz parafii w Giżycach ks. Rafał Banasiak.

Honory starostów dożynkowych pełnili Bogusława i Dariusz Orlińscy – mieszkańcy Piotrowa. Wieniec dożynkowy wykonała Halina Januszewska ze Stowarzyszenia „Wszyscy Razem” a jego fundatorem był Adam Papierowski, zaś powiatowy chleb dożynkowy wykonała lokalna piekarnia – Tomasza Nowakowskiego z Iłowa.

Gmina Iłów