Strona główna Wyszogród Siedem dekad biblioteki

Siedem dekad biblioteki

434
0
PODZIEL SIĘ
KODAK Digital Still Camera

W tym roku mija 70. rocznica powstania Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszogrodzie. Uroczystości jubileuszowe z udziałem władz samorządowych i powiatowych odbyły się w sobotę, 21 września w Szkutni. To jedna z najstarszych placówek kulturalno-oświatowych nie tylko na terenie miasta, ale też gminy.

Siedem dekad biblioteki w Wyszogrodzie było okazją przypomnienia jej historii oraz tych, którzy przyczynili się do jej powstania i rozwoju. Gości oficjalnych przybyłych na obchody powitała   Małgorzata Majewska, obecny dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyszogrodzie. Poza samorządowcami oraz władzami starostwa powiatowego byli obecni przedstawiciele Książnicy Płockiej, dyrektorzy szkół, bibliotekarze, prezesi oraz szefowie zaprzyjaźnionych instytucji. Nie zabrakło oczywiście dawnych pracowników biblioteki i urzędu miasta.

Jubileuszu gratulowała i dalszych sukcesów pracownikom biblioteki życzyła Iwona Gortat, burmistrz Gminy i Miasta Wyszogród.   wraz z Barbarą Dominikiewicz, przewodniczącą Rady Gminy i Miasta dyplomy uznania Korduli Piotrowskiej, Krystynie Klus, Irenie Wągiel, Elżbiecie Goszczyńskiej, Mirosławie Brzezińskiej, Anecie Boszko oraz Zofii Majewskiej. Z kolei dyrektor biblioteki podziękowała najwierniejszym czytelnikom placówki.

Naszych czytelników jest nie mało. Bez prawie tysiąca z nich, odwiedzających nas co roku, placówka nie funkcjonowała by tak dobrze. Wśród nich są osoby najwierniejsze i systematyczne, które zasługują na szczególne wyróżnienie, m.in.: Stanisław Trzciałkowski, Maria Kłosińska, Anna Skopczyńska, Stanisława Kaźmierczak, Barbara Dominikiewicz, Mieczysław Koperski, Barbara Turkowska, Krystyna Woźnicka, Wiesława Pacholska, Aniela Kłobukowska, Elżbieta Dasiewicz, Jadwiga Żukowska – wspomniała Małgorzata Majewska przekazując im podziękowania, dyplomy i kwiaty.

Uroczystość 70-lecia MiGBP uświetnił w części artystycznej występ Dawida Brzezińskiego, ucznia klasy VI Szkoły Podstawowej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Wyszogrodzie. Zagrał on i zaśpiewał utwory Krzysztofa Krawczyka.

Jubileusz połączony został z Narodowym Czytaniem. Na tę okazję bibliotekarze wybrali nowelę Bolesława Prusa „Katarynka”. Czytali przedstawiciele samorządu, zaproszeni goście oraz uczniowie. W programie odbyło się też spotkanie autorskie z pisarką Agnieszką Lingas-Łoniewską, ulubioną autorką wyszogrodzkich czytelników. Spotkanie to w całości zostało sfinansowane z projektu, który Biblioteka złożyła do Fundacji „Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej Młodzi Razem”.

Na koniec nie zabrakło tradycyjnego jubileuszowego tortu i występu zespołu Mavilena, który zaprosił wszystkich do pląsów i wspólnej zabawy.

Oprac. BN

Fot. UGiM Wyszogród