Strona główna Sochaczew miasto Rozbudują komendę strażakom

Rozbudują komendę strażakom

395
0
PODZIEL SIĘ
SONY DSC

Rusza rozbudowa Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie. Inwestycja, warta ponad dwa miliony złotych, ma zostać oddana do 30 czerwcu 2020 roku, czyli w przeddzień 140 rocznicy utworzenia w Sochaczewie straży pożarnej.

W ubiegłym tygodniu, a dokładnie w czwartek 5 września, w siedzibie sochaczewskiej straży podpisano umowę na rozbudowę budynku Komendy Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Sochaczewie. Podpisali ją nadbryg. Bogdan Łasica – mazowiecki Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej oraz Krystian Nowicki, szef Sochbudu – wykonawcy inwestycji. Na podpisaniu umowy byli również obecni poseł Maciej Małecki, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski, Piotr Osiecki – burmistrz Sochaczewa oraz st. bryg Piotr Piątkowski – komendant sochaczewskiej straży.

Dotrzymali słowa

Wykonawcę inwestycji udało się wyłonić dopiero w drugim przetargu. Na pierwszy nie wpłynęła żadna oferta. Być może spowodowane to było późnym ogłoszeniem przetargu, a tym samym krótkim terminem wykonania prac, a ten przewidywał zakończenie inwestycji do końca tego roku. Jednak brak ofert w pierwszym przetargu nie oznaczał, że komenda wojewódzka rezygnuje z zaplanowanej w Sochaczewie inwestycji.

Chciałbym podkreślić, że zrobimy wszystko, aby doszło do przebudowy – poinformował nas wówczas mł. bryg. Karol Kierzkowski, oficer prasowy Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Jak zaznaczył, sochaczewscy strażacy mają zapewnienie, że budynek komendy zostanie zmodernizowany, ponieważ ten nie nadaje się do dalszego użytkowania.

Choć  o potrzebie remontu komendy mówiono od lat, to  jednak nigdy nie udało się znaleźć na ten cel środków. Sprawa ruszyła dopiero dwa lata temu, w wyniku działań podjętych przez posła Macieja Małeckiego, który postanowił pozyskać na ten cel fundusze. To dzięki jego staraniom udało się je w końcu pozyskać. Mają one pochodzić z budżetu województwa – 400 tys. zł, miejskiego samorządu – 200 tys. zł, Starostwa Powiatowego – 200 tys. zł, Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej – 400 tys. zł, KW PSP – 346 tys. zł, oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska – 652 tys. zł.

Jest to kolejny przykład współpracy rządu z samorządami oraz służbami mundurowymi w realizacji tak potrzebnych inwestycji. A ta w przypadku sochaczewskich strażaków jest nie tylko potrzebna, ale jest również podziękowaniem nas wszystkich za ich trud i troskę o nasze bezpieczeństwo – powiedział podczas spotkania poseł Maciej Małecki.

Prezent na rocznicę

Przypomnijmy, że obecna siedziba sochaczewskiej straży została wybudowana w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku, i składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Jednak przy budowie siedziby popełniono błąd w budowie dachu. To powoduje, że wody opadowe zalewają część pomieszczeń. I ten błąd podczas remontu ma zostać naprawiony.

Rozpoczynająca się inwestycja polegać będzie na wykonaniu nowej konstrukcji dachu nad częścią garażową i nadbudowie kondygnacji nad częścią administracyjną W ten sposób powstaną dodatkowe miejsca na potrzeby socjalne jednostki (szatnie, pomieszczenia konserwacji sprzętu, itp.). Zostanie wybudowana także wieża, na której będą zamontowane systemy łączności. Cały budynek zostanie poddany termomodernizacji. Ponadto będą zamontowane na nim panele fotowoltaniczne. Zakres prac obejmuje również modernizację placu wewnętrznego. Cały budynek ma być również dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Zakończenie prac budowlanych planowane jest na 30 czerwca 2020 roku, w przeddzień 140 rocznicy utworzenia w Sochaczewie straży pożarnej. Ta powstała 1 lipca 1880 roku. Dodajmy, że tego samego dnia oddano do użytku budynek sochaczewskiej straży, który do lat 70. ubiegłego wieku istniał przy skrzyżowaniu ulic Toruńskiej i Farnej.

Jerzy Szostak

Fot.: Jerzy Szostak

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTeresin awansował
Następny artykułPrzebudowa boiska Ogrodnika