Strona główna Kultura Rowerem po dworach i pałacach

Rowerem po dworach i pałacach

344
0
PODZIEL SIĘ

Blisko 600 uczestników wzięło udział w drugim Rajdzie Rowerowym po Dworach i Pałacach Ziemi Sochaczewskiej, impreza została zainicjowana rok temu przez Fundację Ochrony Zabytków Mazowsza. Rajd wystartował w niedzielę, 1 września z Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie – Stacja Muzeum Sochaczew, a finiszował przy pałacu w Gawłowie.

Zainteresowanie było spore także wśród zamiejscowych rowerzystów, głównie z Warszawy, Skierniewic, Żyrardowa i Łowicza. I choć prażyło niemiłosiernie, to 40-kilometrową trasę przebyli wszyscy.

– W tym roku fajnie się złożyło. Po rajdzie Krawczyków w sobotę mały oddech i kolejna impreza rowerowa po ziemi sochaczewskiej. To dla mnie jako zapalonej rowerzystki udany weekend – cieszyła się jedna z uczestniczek.

Rajdowiczom podobało się, że w pakiecie startowym – poza koszulkami projektu Beaty Szustkiewicz – znalazły się materiały o historii siedzib szlacheckich i ziemiańskich na ziemi sochaczewskiej ze szczególnym uwzględnieniem odwiedzanych dworów.

Na trasie tegorocznego rajdu znalazły się dwory w Gradowie, Zakrzewie, Kuznocinie i Rozlazłowie. Przy każdym z dworów z inicjatywy fundacji stanęła tablica o tych obiektach, zaś na każdym z postojów o historii dworów opowiadał Tomasz Sobieraj.

W opinii rowerzystów najładniejszym z odwiedzanych dworów był ten w Kuznocinie, za sprawą finezyjnych kształtów. Organizatorzy zadbali ponadto, aby przy okazji odwiedzania dworów ich właściciele zgodzili się udostępnić swoje obiekty. Można było obejrzeć niektóre wnętrza i otaczające domy parki. Rajd zatrzymał się również przy ostatnim projekcie FOZM, czyli bunkrze i rowie przeciwczołgowym z czasów II Wojny Światowej.

Na mecie rajdu w pałacu w Gawłowie czekał na uczestników piknik w starym stylu. Podczas rajdu zaprezentowały się w całej okazałości polskie fiaty 126p. Były też wystawy plastyczne Beaty Szustkiewicz, Zdzisława Chlebowskiego, Marcina Hugo-Badera. Dla dzieci była specjalna strefa rozrywki. Fundacja jako gospodarz obiektu w Gałowie oferowała bufet, gdzie wzięciem cieszyła się karkówka „a la Ambroży” i „Gofr Gawłowski”.

Czas umilały dwa zespoły muzyczne – Grzegorz Piotrowski z Trzecią Połową oraz No Days Off z Anitą Znamirowską. Na zakończenie potańcówka na dechach w parku.

Rajd wspiera: Mazowsze serce Polski, Gmina Sochaczew, Gmina Nowa Sucha, Stacja Muzeum Sochaczew.

Tegoroczną edycję wsparł Adam Struzik, marszałek Województwa Mazowieckiego, a także wójtowie gmin Sochaczew i Nowa Sucha – Mirosław Orliński i Maciej Mońka oraz Grzegorz Kropiak, kierownik Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Sochaczewie.

BN

Fot. FOZM

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDyrektor ta sama
Następny artykułPomnik trafił w godne miejsce