Strona główna Teresin Rodzinnie sadzili rośliny

Rodzinnie sadzili rośliny

333
0
PODZIEL SIĘ

To było kolejne niecodzienne i jakże sympatyczne wydarzenie w sołectwie Granice. Tym razem, w sobotę 21 września przeprowadzona została akcja „Rodzinnego sadzenia roślin”. Mieszkańcy na czele z sołtyską Anną Gogół jak zawsze stanęli na wysokości zadania.

Bardzo mnie cieszy, że całe rodziny postanowiły poświęcić swój czas i energię dla dobra wspólnego. Mieszkańcy spotkali się przy powstającym placu zabaw dla dzieci. Celem naszego przedsięwzięcia było wspólne sadzenie roślin wokół placu. Latem miejsce to jest silnie nasłonecznione. Aby dzieci i ich opiekunowie mogli spędzać wolny czas w bardziej komfortowych warunkach, zaplanowano posadzenie roślin ozdobnych, które dadzą w przyszłości odrobinę cienia. Niewątpliwie będzie to element podnoszący estetykę tego miejsca, które ma służyć zabawie i rekreacji najmłodszych mieszkanek i mieszkańców naszego sołectwa – mówi Anna Gogół, sołtys sołectwa Granice.

Trzeba przyznać, że wszystkie akcje, które się tu od pewnego czasu odbywają, przeprowadzane są właśnie z jej inicjatywy, jednak z pewnością na uwagę zasługuje fakt, że tutejsza społeczność za każdym razem organizuje się bardzo szybko i chętnie bierze w nich udział. Nigdy nie brakuje też aktywności dzieci.

Wydarzenie dotyczące sadzenia roślin również spotkało się z dużym wsparciem m.in. lokalnych przedsiębiorców, którzy dołożyli przysłowiową złotówkę, naukowców z Instytutu w Skierniewicach udzielających wsparcia merytorycznego, szkółki, w której zakupiono rośliny, a która dostosowała dobór do istniejących warunków.

Do nasadzeń niezbędna była dobrej jakości ziemia. Sołectwo otrzymało paletę wysokiej jakości torfu od producenta substratów dla ogrodnictwa aż z wybrzeża – z radością informuje sołtyska. – Zaangażowanie mieszkanek i mieszkańców sołectwa Granice przerasta moje najśmielsze oczekiwania. Prace, jakie należało wykonać, były bardzo trudne. Nieprzepuszczalna, zbita ziemia, mnóstwo kamieni, nie przeszkodziły w wykonaniu zaplanowanych działań. Prace trwały kilka godzin. Dzieci pomagały dzielnie od początku do końca. Najchętniej brały udział w podlewaniu roślin. W tym miejscu należą się słowa podziękowania dla miejscowej OSP, która zawsze służy pomocą i wsparciem – dodaje.

Przypomnijmy, nie była to pierwsza akcja społeczna w sołectwie. Na uwagę zasługuje sprzątanie wokół chodnika, które przeprowadzono w sierpniu br. Oczyszczono wówczas trudny   teren wokół chodnika, tak, aby dzieci idące do szkoły mogły oglądać świat bardziej estetyczny. Z kolei 11 września zainicjowano akcję porządkowania terenu wokół odnowionej kapliczki. Została ona odnowiona dzięki staraniom byłego już sołtysa Kazimierza Antczaka.

Myślę, że ciekawych akcji jeszcze dużo przed mieszkańcami naszego sołectwa. Jeszcze sporo dobrego się będzie działo, pomysły powoli się rodzą – zapewnia zdeterminowana sołtys Anna Gogół.

Marcin Odolczyk