Strona główna Sochaczew miasto Propozycje za 9 milionów

Propozycje za 9 milionów

356
0
PODZIEL SIĘ

Znane są już wnioski, jakie zostały złożone przez mieszkańców do Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Większość z nich dotyczy inwestycji związanych z rekreacją i wypoczynkiem. Na jakie z nich będziemy mogli zagłosować, tego dowiemy się pod koniec września.

Już teraz wiadomo, że część zgłoszonych wniosków do przyszłorocznej edycji Sochaczewskiego Budżetu Obywatelskiego nie zostanie zrealizowanych. Powodem jest ich łączna wartość, która opiewa na kwotę 9 138 600 zł. Tymczasem na realizacje pomysłów mieszkańców w ramach SBO radni przeznaczyli 1 200 000 zł. Kwota ta zostanie podzielona na projekty małe (od 20 tys. do 100 tys. zł) i duże (powyżej 100 tys. zł), maksymalnie 870 tys. zł. Problem polega także na tym, że choć wśród propozycji znalazły się pomysły warte realizacji nie tylko w ramach SBO, to będzie z tym problem nie tylko natury finansowej. Chodzi o tak zwaną trwałość projektu, czyli zakaz budowy czegokolwiek przez pięć lat na terenach, które zostały zagospodarowane przy udziale środków zewnętrznych. A tak jest w przypadku terenów nad Bzurą i Utratą oraz wokół wzgórza zamkowego.

Dla ducha i ciała

Ale dylemat, które wnioski odrzucić ze względów formalnych, a które dopuścić do głosowania, pozostawmy komisji weryfikacyjnej. Ta będzie musiała wybrać je z 33 propozycji zgłoszonych przez mieszkańców.

Pierwsza z nich to budowa parkingu i chodnika przy Szkole Podstawowej nr 6 (koszt 125 000 zł), zgłoszona przez Milenę Jaworską. Kolejna, to rowerowy tor ziemny wraz z kompleksem boisk na osiedlu Polna (100 tys. zł) zgłoszony przez Marka Księżaka, Jana Krzemińskiego i Waldemara Szymańskiego. Ci sami panowie zgłosili także remont ul. Kochanowskiego (750 tys. zł). Z kolei wsparcie 140 lat sochaczewskiej straży pożarnej i mających odbyć się z tej okazji imprez (100 tys. zł) zgłosił Wiesław Gorzki. Kolejna rocznica, na wsparcie której z SBO liczą organizatorzy, to obchody 95-lecia powstania klubu Orkan Sochaczew (100 tys. zł), wnioskodawca Arkadiusz Sobieraj. Z kolei Kamila Gołaszewska – Kotlarz zaproponowała zakup defibrylatorów ratujących życie (48 tys. zł), byłyby one umiejscowione w Chodakowie, Boryszewie, Kramnicach, na basenie „Orka” oraz na targowisku miejskim przy ul. Pokoju.

Natomiast Tomasz Donat i Rafał Woźniak zgłosili remont dróg osiedlowych na tyłach osiedla przy ulicy 1 Maja (333 tys. zł). Kolejna propozycja to wydanie tomika poezji Stanisławy Podgórskiej „Rozmowy z Chopinem i historią” (20 tys. zł). Pogórska zaproponowała także cykl spotkań z wybitnymi poetami w ramach projektu „Poetycki Sochaczew” (27 tys. zł).

Z kolei na ducha sportu postawił Dariusz Kowalski, który proponuje modernizację obiektów sportowych przy ul. Chopina za 355 600 zł. Remont tych samych terenów zgłosili również Marcin Cichocki i Michał Felczak, na ich projekt potrzeba 870 000 zł.

Więcej ogrodów

Natomiast Natalia Krysiak zaproponowała wodny plac zabaw dla dzieci nad Utratą (100 tys. zł). Podobną propozycję zgłosiła również Sylwia Panek – Orlińska, jednak jej park byłby większy i kosztował 1,5 mln zł.

Dużo mniej będzie kosztowała realizacja wniosków Elżbiety Szczypińskiej. Dotyczą one budowy sensorycznego ogrodu zabaw i rekreacji (250 tys. zł) oraz dzielnicowych ogrodów sensorycznych (100 tys. zł). Z kolei Cezary Jeznach proponuje doposażenie „Ogródka Jordanowskiego” przy Al. 600-lecia (72 tys. zł). Natomiast 650 tys. zł ma kosztować rozbudowa miejskiego monitoringu zaproponowana przez Tomasza Donata. Za 300 tys. zł Stanisław Jaworski proponuje remont ulicy Krzywej.

A wydanie wspomnień mieszkańców Sochaczewa w książce „Zwyczajni niezwyczajni – sochaczewianie” (45 tys. zł) zaproponował Janusz Budnik. Natomiast Robert Godzina złożył projekty modernizacji parkingu i chodników przy SCK w Boryszewie (120 tys. zł) oraz modernizacji przejścia dla pieszych i parkingu przy SCK w Chodakowie (120 tys. zł). Budowę parkingu w tym miejscu za 870 tys. zł proponuje również Robert Repsz. Godnymi podkreślenia są propozycje Krystyny Miedzińskiej: budowa schroniska, ośrodka, noclegowni lub ogrzewalni dla osób bezdomnych (100 tys. zł) oraz bezpłatna sterylizacja psów i kotów (30 tys. zł).

Powrót gry w klasy

Z kolei Grzegorz Pawłowski i Artur Chrustowski, proponują budowę u podnóża zamku dużego drewnianego placu zabaw dla dzieci nawiązującego wyglądem do zamku, czy starego grodu (800 tys. zł). Zaproponowali oni również „Wodę dla każdego” (45 tys. zł), czyli „źródełek” wody do picia m.in. na bulwarach nad Bzurą i Utratą, na Placu Kościuszki i w Parku Garbolewskiego. W tych samych lokalizacjach chcieliby również wybudować grille, co ma kosztować 30 tys. zł. Ale na tym nie koniec, panowie zaproponowali również montaż pomostu na stawku w parku Garbolewskiego, wraz z zadaszoną altaną na jego końcu (95 tys. zł). Według nich warto byłoby także zakupić napis „Love Sochaczew” (30 tys. zł). Poszczególne litery miałyby wysokość ok. 2,5 – 3 m. Na tyle duże, aby można było przy nim robić sobie zdjęcia.

W zgłoszonych propozycjach znalazła się także modernizacja Centrum Informacji Multimedialnej w SP nr 3 (60 tys. zł) zgłoszona przez Marzenę Stasiak i Katarzynę Figut.

Wśród zgłoszonych wniosków pojawił się rower miejski (870 tys. zł) zaproponowany przez Magdalenę Zborowską. Natomiast Aleksandra i Łukasz Przanowscy złożyli wniosek „Bezpieczny Malesin – progi, monitoring i przejścia dla pieszych” (93 tys. zł).

Ostatnia propozycja to perełka, która zachwyca swoją prostotą. Należy się tylko dziwić, że nikt do tej pory nie wpadł na podobny pomysł. Chodzi o projekt „Skacz, baw i ucz się. Gry chodnikowe w mieście” (30 000 zł) zgłoszony przez Piotra Pętlaka. Projekt dotyczy wykonania kilku gier chodnikowych z masy termoplastycznej na terenie Ogródka Jordanowskiego przy Al. 600-lecia oraz na chodnikach przy hali sportowej ul. Kusocińskiego 2 i pływalni Orka.

Jerzy Szostak

Fot.: Archiwum ES