Strona główna Powiat Powiat świętował plony

Powiat świętował plony

646
0
PODZIEL SIĘ

nasz patronat

W Giżycach, w gminie Iłów, w niedzielę 15 września odbyły się Dożynki Powiatu Sochaczewskiego. Na uroczystość zaprosili – Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach, Jolanta Gonta – starosta sochaczewski oraz Jan Paweł Kraśniewski – wójt gminy Iłów. Mieszkańcy i zaproszeni goście bardzo licznie przybyli na to święto plonów.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 12.00 uroczystą mszą dziękczynną w kościele Parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach, w trakcie której wierni dziękowali za udane tegoroczne plony. Odbyło się też poświęcenie wieńców dożynkowych. Po mszy rozpoczęło się oficjalne otwarcie uroczystości dożynkowych, w trakcie których starostowie przekazali symboliczny bochen chleba, wypieczony z tegorocznego ziarna.

Następnie rozstrzygnięto konkursy – przeprowadzone w ramach projektu „Ziemia giżycka dawniej i dziś” w 780 rocznicę miejscowości. Zainteresowanie tymi konkursami wśród mieszkańców było dość duże. Szczególnie uczestniczyło w konkurencjach z wiedzy, plastycznych i fotograficznych sporo młodych ludzi. Wiele emocji wywołał konkurs „Miodowe przysmaki Ziemi Sochaczewskiej”, który przyciągnął głównie gospodynie. Starały się one zaskoczyć swoimi pomysłami na zastosowanie miodu – nie tylko w wypiekach, ale też jako dodatki w potrawach i nalewkach.

W przerwie między tymi konkursami wystąpiła Sochaczewska Orkiestra Dęta, która już tradycyjnie gra w trakcie niemal wszystkich uroczystości dożynkowych na terenie powiatu sochaczewskiego.

Potem przez około godzinę scena należała do iłowskich zespołów. Kolejno zaprezentowali się na ludowo wykonawcy z Gminnego Ośrodka Kultury w Iłowie. Uczestnicy dożynek oklaskiwali Zespół Emerytów i Rencistów Iłowiacy, a po nich najmłodszych wykonawców – zespół Teraz My oraz Angelikę Orzeszek i ulubioną przez wielu mieszkańców gminy – Joannę Rolewską.

Potem rozpoczęła się wielka zabawa do muzyki zaproszonych zespołów. Na estradzie najpierw z repertuarem disco wystąpił zespół Bravo. Po nim publiczność do tańca porwał zespół „Cygańskie Czary”. Na sam koniec wystąpił gorąco oklaskiwany sochaczewski zespół Exell.

W trakcie imprezy były stoiska rolnicze prezentujące produkty i wyroby związane z rolnictwem, ogródki gastronomiczne, wesołe miasteczko i liczne atrakcje, a wśród nich bezpłatna degustacja grochówki z kotła oraz możliwość skorzystania z fotobudki.

 Partnerem Strategicznym Dożynek Powiatu Sochaczewskiego był PGNiG Obrót Detaliczny.

BN

Fot. Starostwo Powiatowe

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMuzyczny przegląd historii
Następny artykułKronika kryminalna