Strona główna Młodzieszyn Poświęcili wieńce i plony

Poświęcili wieńce i plony

282
0
PODZIEL SIĘ

Podczas niedzielnego odpustu, 8 września w Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Młodzieszynie odbyły się Gminne Dożynki. W czasie uroczystości poświęcone zostały wieńce oraz tegoroczne płody rolne złożone w czasie uroczystości na ołtarzu.

 Jak co roku na dożynkach bardzo licznie stawili się mieszkańcy całej gminy. Przybyło też wielu zaproszonych gości. Piękne wieńce przygotowali mieszkańcy poszczególnych sołectw. Zaprezentowane zostały też dzieła grupy nieformalnej „Aktywni Mieszkańcy Gminy Młodzieszyn” wykonane w czasie warsztatów rzemiosła artystycznego. Swój udział w tym dziele miało OSP Budy Stare.

W tym roku mszę świętą celebrował  ksiądz prałat Stanisław Pisarek. Jest on od dawna mocno związany z młodzieszyńską parafią. W trakcie swego kazania przypomniał historię budowy kościoła oraz osoby związane z tym miejscem.

W trakcie mszy głos zabrała wójt Monika Pietrzyk, która przywitała wszystkich przybyłych na uroczystość, głównie księży, radnych, sołtysów, zaproszonych gości oficjalnych oraz mieszkańców. Jak zaznaczyła, miniony rok był szczególnie trudny dla rolników z uwagi na panującą przez cały okres wegetacji suszę. Część plonów wyschła, w wielu przypadkach zbiory są znacznie mniejsze. Jednak mimo to na terenie gminy Młodzieszyn udało się rolnikom zebrać sporo z pól.

W tym roku na starostów dożynek zostali wybrani Teresa Kornacka – sołtys wsi Stare Budy, oraz Mariusz Kornacki – prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Budy Stare. Ponieśli oni dorodny bochen wypieczony przez piekarnię z Wyszogrodu. Na zakończenie mszy, po procesji, zgodnie ze staropolską tradycją wszyscy dzielili się dożynkowym chlebem.

oprac. BN

Fot. UG. Młodzieszyn